Užívajte si radosť z bicyklovania aj počas zimy

Bicyklovanie sa vrylo pod kožu nejednému z nás už počas detstva. Vtedy sme ho brali prevažne ako hobby, v súčasnosti často siahneme po bicykli ako po náhrade dopravného prostriedku. Okrem ekologickosti je bicyklovanie nadmieru prospešné pre ľudský organizmus. Preto by vás od neho nemalo odradiť ani zlé počasie. To, že je vonku škaredé počasie ešte neznamená, že sa musíte bicyklovania počas zimy vzdať.

Alternatíva klasického bicykla

Pohyb, ktorý vykonávame počas bicyklovania je špecifický a preto ho nie je až tak jednoduché nahradiť akýmkoľvek cvikom. Klasický bicykel má však výbornú alternatívu aj do interiéru, ktorá tento pohyb napodobňuje úplne autenticky. O to, aby ste ani počas zimy nestratili kondíciu sa s radosťou postará cyklotrenažér. Je pravda, že cyklistiku v prírode nič nenahradí, avšak počas nepriaznivého počasia je cyklotrenažér tou lepšou voľbou. Jedinou jeho nevýhodou je, že do práce vás neodvezie. Cyklotrenažéry ocenia predovšetkým tí, ktorí si chcú zlepšiť postavu, či zvýšiť svoj športový výkon, no nemajú časovú kapacitu dochádzať do fitness centra každý deň. Športovci ich využívajú počas celej svojej sezóny odhliadnuc od počasia. Zaobstarajte si jeden domov a v konečnom dôsledku okrem iných výhod aj ušetríte na cestovnom a vstupnom do fitness centra. Váš klasický bicykel môžete opäť prevetrať s príchodom jari.

Druhou vcelku obľúbenou alternatívou klasických bicyklov sú rotopedy, vďaka ktorým si zvýšite fyzickú kondíciu, spevníte svaly a spálite nadbytočný tuk. Niektoré tipy umožňujú cvičiť na reálnej trase, čo posúva zážitok z cvičenia na vyššiu úroveň. Ďalším pozitívom je, že je vďaka zníženému nástupu a sedadlu s opierkou sú vybrané modely vhodné aj pre ľudí s ťažkosťami pohybového aparátu. Neodmysliteľnou súčasťou domácich a verejných fitness centier sa stal rotoped s tichým magnetickým odporovým systémom.

Cyklotrenažér alebo klasický rotoped?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Obidva stroje majú svoje pozitívne stránky a je len na vás, čo v konečnom dôsledku preferujete.

Rotopedy sú štandardne vybavené voľnobehom, čo umožňuje cvičiacemu prestať kedykoľvek pedálovať a pedále sa zastavia. Naopak, cyklotrenažér zväčša nedisponuje s voľnobehom, avšak poniektorí výrobcovia ponúkajú už aj túto alternatívu. Ďalší rozdiel spočíva v presnejšom nastavení záťaže. Cyklotrenažér je na rozdiel od rotopedu vybavený ťažším záťažovým kolesom.

Pri rozhodovaní vám môže pomôcť vyskúšať si oba stroje vo fitness centre. Pri výbere odporúčame sa radiť s odborníkom, ktorý vám pomôže sa zorientovať v širokom sortimente, poradí vhodnú veľkosť a správne nastavenie stroja.

Stále si nie ste istí? Prečítajte si viac o rozdiele medzi cyklotrenažérom a stacionárnym bicyklom.  

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Airbike - vzduchový trenažér, ktorý Ti rozprúdi krv

Späť na kategóriu