Aký je rozdiel medzi cyklotrenažérom a stacionárnym bicyklom?

Cyklistika, podobne ako aj iné športy, pomáha zlepšovať našu fyzickú kondíciu ako aj zdravotný stav. Mali by sme byť schopní nájsť si aspoň párkrát do týždňa chvíľku čas na akúkoľvek aktivitu. Čo ale v prípade, ak vás práca a rodina zamestnávajú naplno a nemáte žiadny čas nazvyš, alebo iba po náročnom dni už nevládzete vytiahnuť bicykel a ísť sa na chvíľku povoziť? Ak vám tieto výhovorky doteraz stačili, máme pre vás smutnú správu. Dá sa to aj doma.

Aké máte možnosti?

Najobľúbenejšími zariadeniami na domáce bicyklovanie sú rotopedy a cyklotrenažéry. Môžu sa vám zdať podobné, ale každý z nich funguje troška inak.

Rotoped, často nazývaný aj stacionárny bicykel, sa najčastejšie využíva na klasické domáce cvičenie, napríklad pri sledovaní televízie. Pomáha zlepšiť kondíciu, spevniť telo aj chudnúť. Na výber máte z manuálne alebo elektronicky ovládaných záťaží.

Cyklotrenažéry skôr vyhľadávajú profesionálni športovci ako doplnok k ich tréningovému programu, často práve v zime. Dokážu takmer dokonale simulovať skutočnú jazdu na bicykli. Ich výhodou oproti rotopedom je oveľa presnejšie a citlivejšie nastavenie záťaže, ako aj robustná a pevná konštrukcia, lepšia stabilita a vyššia maximálna záťaž. Umožňujú dokonca jazdu v cyklistickej obuvi, keďže zvyknú byť vybavené pedálmi s SPD zámkom.

Existuje aj lacnejšia alternatíva

Spomínané stroje nepatria k úplne najlacnejším a nekúpite ich za pár eur. Pripravte si od niekoľko desiatok eur až po štvorciferné sumy. Nie všetci však majú túto možnosť, aj keď túžia urobiť niečo pre svoje telo a kondíciu. Navyše väčšina z vás už môže vlastniť bicykel a nemá teda dôvod investovať ďalšie finančné prostriedky.

V takýchto prípadoch by ste vedeli využiť cyklistický trenažér,do ktorého upevníte vlastný bicykel a jazdíte tak na ňom. Zadné koleso sa točí na valci. Ten je brzdený magnetickým alebo vzduchovým odporom. Jazdíte teda na svojom bicykli, na ktorý ste zvyknutý, takže sa cítite ako na výjazde na cykloceste alebo v lese, akurát ste stále doma.

Dbajte pri výbere na svoje preferencie a možnosti a vyrazte na cestu. Cestu v pohodlí domova. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov.

Späť na kategóriu