Vytiahnite bicykel a pripravte sa s rodinou na cyklistické výlety. Ani najmladší z rodiny nezostanú doma.

Mnohí z nás majú otázku, ako budú tráviť horúce letné dni s tými najbližšími. Jednou z ideálnych aktivít, ktorá je vhodná pre celú rodinu, je práve bicyklovanie. Na Slovensku nájdeme množstvo vybudovaných cyklistických trás, vďaka ktorým môžeme spoznať kus krajiny. Cykloturistika je vynikajúcou príležitosťou, ako spojiť športový pohyb s bezprostredným zážitkom z prírody. Vietor vo vlasoch, vyraziť za dobrodružstvom to majú radi malí i veľkí. Niekedy je ťažšie dostať dieťa na bicykel a naučiť ho, aby sa nebálo. Malá rada: ak deťom vyberiete detské bicykle podľa ich veku a výšky, bude sa im jazdiť dobre a bicykel si zamilujú.

Ako správne vybrať detský bicykel

Dieťa si potrebuje svoj prvý bicykel najprv obľúbiť a získať na ňom bezpečnú stabilitu. Mal by byť taký veľký resp. malý, aby z neho dieťa dočiahlo na zem oboma nohami a cítilo istotu a oporu. Aby sa prvý bicykel dieťaťu ľahko ovládal, a aby vedelo zastaviť kedy a kde chce, mal by mať  tzv. brzdu protišľapom, teda zabrzdí, keď sa oprie nohami do pedálov opačne. Ručné brzdy sa malým deťom neodporúčajú, nakoľko točenie pedálmi, udržanie rovnováhy a celková koordinácia pohybu pri bicyklovaní je pre deti náročná. Kvôli stabilite a bezpečnosti majú väčšinou prvé detské bicykle balančné kolieska, ktoré pomáhajú dieťatku udržať rovnováhu.

Veľa detí sa však naučí bicyklovať na tých najmenších bicykloch aj bez pomocných koliesok, najmä ak predtým dobre zvládali jazdu na "bicyklových" odrážadlách, ktoré sú dnes veľmi obľúbené a moderné. Nezabudnime, že k základnej cyklistickej výbave patrí cyklistická prilba, nakoľko asi 20% úrazov detí je pri bicyklovaní a skoro 100% smrteľných úrazov cyklistov spôsobí úraz hlavy. Cyklistická prilba má byť dostatočne "dotiahnutá" pod bradou, aby sa pri páde z hlavy nezošmykla.

Späť na kategóriu