Vyberte sa na turistiku s trekingovými palicami

Viacerí turisti majú pocit, že ich nepotrebujú, iní na ne nedajú dopustiť a využívajú ich nesporné výhody. Používanie palíc sa odporúča na základe mnohých výsledkov výskumov najmä ak plánujete na dovolenke podnikať turistické výlety, pričom budete zdolávať kopcovité a dlhé trasy. Tlak vyvíjaný na nohy, kolená a chodidlá sa vďaka turistickým paliciam zmierňuje – odľahčujú zaťaženie a rozdelia ho rovnomerne na celé telo. Túto pomoc oceníte hlavne ak nesiete na chrbte ťažký batoh, poprípade dieťa v nosiči.

Výhody trekingových palíc

 • Chránia kolená, a to hlavne pri schádzaní zo strmých kopcov. Viacerých odrádza práve bolesť kolien od namáhavej turistiky. Je to aj váš prípad? Turisticke palice a bandáž na kolená vám prinesú opäť radosť z pohybu v prírode.
 • Zabraňujú vzniku bolesti v členkoch, ktorá môže vzniknúť pri prekonávaní dlhších vzdialeností.
 • Trekingové palice zlepšujú vytrvalosť, najmä pri chôdzi do kopca a posilňujú telo.
 • Na nerovnom teréne zlepšujú stabilitu a rovnováhu.
 • Tým, že zlepšujú držanie tela, vaša chôdza je vzpriamenejšia a aj dýchanie je plnohodnotnejšie.
 • Najmä dolu kopcom zvyšujú rýchlosť.
 • Zmierňujú pocit únavy.
 • Vďaka nim spaľujete viac kalórií, nakoľko zapájate aj vrchnú časť tela, nie len nohy.
 • Posilňujú svalstvo ramien, rúk, chrbtice aj krku.

Prvé kroky

Palice vám zo začiatku môžu pri chôdzi aj zavadzať. Je to kvôli nedostatku praxe s paličkami, ale koordinácia sa cvikom vylepší natoľko, že po chvíli aj zabudnete, že nejaké palice máte. Avšak počiatočná námaha zvykania stojí za to. Kolená budú bez bolesti a budete mať lepšiu rovnováhu z aj do kopca.

Aká je správna dĺžka palíc?

Dĺžka palíč by mala byť nastavená podľa vašej výšky. Všeobecným pravidlom je, že ruky by mali byť voči zemi v pravom uhle. Alebo inak povedané, ruky by mali byť ohnuté v lakťoch, aby  predlaktie bolo rovnobežne so zemou. Palice by mali mať takú dĺžku, ktorá umožňuje ľahko uchopiť rukoväte palíc. Niektoré palice majú rukoväte dlhšie, aby ste ich mohli uchopiť nižšie alebo vyššie, podľa aktuálneho terénu. Niektorí chodci tvrdia, že tá správna dĺžka palíc sa má nastaviť podľa terénu. Pri stúpaní by mali byť kratšie a dole kopcom dlhšie.

Sú potrebné popruhy na zápästie?

Načo vlastne majú trekingové palice popruhy na zápästie? Palice môžete vďaka nim držať uvoľnenejšie. Ak chcete mať z popruhov čo najväčší úžitok, ruku prevlečte cez popruh a uchopte rukoväť tak, že palec s ukazovákom spojíte do tvaru písmena „O“. Pri kráčaní z kopca vás nápor bude poháňať dopredu - nebude sa prenášať z pevného úchopu rukoväte palice, ale z napätia vznikajúceho medzi zápästím a popruhom. Kráčanie s palicami šíri energiu z rúk a zápästia do pohybu celého tela.

Čo si pri kúpe trekingových palíc všímať?

Palice sú cenovo veľmi dostupné. Aj na inSPORTline nájdete množstvo modelov, z ktorých si určite vyberie každý – drahšie, ale aj lacnejšie. Jedným z najdôležitejších aspektov je ergonómia rukovätí pre maximálny komfort uchopenia. Tiež si všímajte odpruženie a odolnosť (najmä odolnosť mechanizmu nastavenia dĺžky). Takmer všetky trekingové palice sú teleskopické – nastaviteľné, čo je výhodou aj pre ich pohodlný transport.

Iné využitie trekingových palíc

 • Ako dodatočná / náhradná tyč pre stan alebo prístrešok z celty / plachty.
 • Pre zistenie hĺbky snehu alebo vody.
 • Ako mono-statív pre mobil / fotoaparát / kameru. Niektoré modely obsahujú príslušenstvo na pripevnenie týchto zariadení.

Na inSPORTline nájdete širokú ponuku trekingových palíc. Ak potrebujete do svojej turistickej výbavy aj iné športové odevy/ potreby, určite ich tam nájdete tiež.

Späť na kategóriu