Spoznajte lepšie fit loptu a balančnú podložku

Cvičenie je jedna z činností, ktorú vieme znovu a znovu odložiť na iný deň. To, že cvičenie je zdravé a že po ňom budeme krásne vyzerať dobre vieme. No na druhú stranu si aj uvedomujeme, že je to podmienené namáhavou, bolestivou a časovo náročnou činnosťou. Určite to poznáte.

U väčšiny ľudí je problém v tom, že ich cvičenie jednoducho nebaví natoľko, aby si udržali motiváciu. V súčasnosti ale máme veľa možností, ktoré nám umožnia spraviť cvičenie zábavným. Na cvičenie nepotrebujete platiť drahé vstupy do fitness centier v ktorých ste často krát aj zaviazaný na rok. Stačí si vybrať správne domáce vybavenie a hurá do spaľovania a spevňovania postavy. Ukážeme si dva populárne nástroje na efektívne cvičenie v pohodlí domova.

Fit lopta

Určite poznáte gymanstické lopty. Mimo toho, že potešia aj deti, dá sa na nich výborne odcvičiť. Vďaka pružným vlastnostiam fit lopty môžete odcvičiť rôzne typy cvikov od stability až po strečing. Pri udržiavaní stability na fit lopte zapájate všetky vnútorné svaly tela ktoré zabezpečujú, aby ste sa na nej udržali. Rôzne variácie cvikov vás posunú k žiadanému pevnému telu. Dosiahnete lepšie držanie vrchnej časti tela a ďalšou výhodou je zdravšia chrbtica s menšími bolesťami.

Pri kúpe fit lopty sa musíte ubezpečiť, že máte vybranú správnu veľkosť. Tá sa vyberá na základe výšky vašej postavy. Fit lopta je k dispozícii vo veľkostiach od 45 až po 85 cm.

Určite vás zaujíma, aké cviky na fit lopte môžete cvičiť. Toto sú tri najobľúbenejšie cviky, ktoré by ste nemali vynechať.

  1. DREPY: Fit loptu položte medzi stenu a vašu chrbticu. Loptu udržujte medzi plecami a bokmi. Nohy držte kúsok pred sebou a opatrne rolujte loptu smerom nadol, kým nie sú stehná vodorovne so zemou. Chvíľu vydržte a znovu opakujte.

  2. ZDVÍHAČKY: Vystrite ruky a oprite sa nimi čelom k zemi a koniec nôh položte na fit loptu. Posúvajte sa po rukách dozadu, chrbát držte rovno a loptu nechajte gúľať až pod vaše píšťaly. Chvíľu vydržte a znovu opakujte.

  3. MOSTÍKY: Uložte sa na chrbát, ruky udržujte na podlahe pozdĺž tela, dlaňami smerom dole. Prikrčte nohy a päty uložte na fit loptu. Zatlačte päty do fit lopty a pomaly zdvíhajte zadok až kým sa vaše telo nenarovná od ramien po päty.

 

Balančná podložka

Balančná podložka začína byť čoraz viac obľúbená alternatíva – je to vlastne pol fit lopty pripevnenej na plošine. Môžeme ju využiť na viacero spôsobov. Pomáha k nadobudnutiu sily a ohybnosti tela. Z jednej alebo druhej strany na nej môžete sedieť, kľačať, ležať, ale aj stáť. Pracujete na celom strede tela pri udržiavaní rovnováhy a taktiež napomáha ku správnej forme tela.

Ako sa rozcvičiť s balančnou podložkou? Uložte ju na zem loptou smerom hore. Postavte sa 5-10 cm za podložku, rázne zaklopte prstami na nohách po strede kopuly, nohu posuňte dozadu a znovu dopredu pre ďalšie zaklopanie. Opakujte jednu minútu pre každú nohu.

V ďalšom cviku uložíme Balančnú podložku tak, aby sme sa vedeli niečoho chytiť. Tentokrát postavíme balančnú podložku loptou smerom na zem. Postavte sa na druhú stranu podložky s nohami do šírky ramien a opatrne klesajte do drepu. Zo začiatku sa vám možno začnú triasť nohy. Nenechajte sa tým zaskočiť – dostanete sa do rytmu,  zdokonalíte stabilitu a trasenie nôh prejde. Opakujte 15 krát.

Balančná podložka existuje v rôznych variáciách, navštívte e-shop alebo najbližšiu predajňu inSPORTline a vyberte si.

Späť na kategóriu