Športové aktivity pre deti vyberajte aj podľa veku

Kedysi zvykli deti prísť zo školy, prezliekli sa, niečo zjedli a utekali sa hrať von až kým nebola tma. V dnešnej dobe je to o čosi iné a deti majú stále menej pohybu. Niekedy boli súčasťou rozhovorov o deťoch lopty, hojdačky, preliezky, stromy, trojkolky – no dnes v spojení s deťmi skloňujeme aj výrazy ako obezita, cukrovka, srdcové ochorenia, a pod. Ako opäť prebudiť v deťoch chuť hýbať sa a športovať? Ako vybrať ten správny šport či krúžok? Kedy s tým začať, aby nebolo príliš neskoro, ale aby mohli aj oni zasiahnuť do výberu? Na začiatku je dobre vedieť, aké športy sú vhodné s prihliadnutím na vek dieťaťa.

Vek 2 - 5 rokov

Najmenšie deti - batoľatá a deti v predškolskom veku sa potrebujú najprv zdokonaľovať v  základných pohyboch. Na organizované športy sú ešte veľmi malé. Je zbytočné dieťa v tomto veku zaťažovať tuctom koníčkov a krúžkov. Detičky, ktoré sa zúčastňujú organizovaných športov ešte nedokážu získať z nich nejaké dlhodobé výhody vo vzťahu k športu v budúcnosti. V útlom veku je najlepšia neštruktúrovaná - voľná hra, ako napríklad tancovanie, skákanie, behanie, hádzanie, chytanie, plávanie, kotrmelce, a pod.

Veľmi obľúbenými sa stali dopravné prostriedky poháňané vlastnou silou. Detské odrážadlo alebo trojkolka majú široké sedenie, ktoré podporuje aj správny vývoj bedrových kĺbov dieťatka. Do pohybu - odrážania sa zapájajú veľké svalové skupiny, čím sa podporuje mobilita a správne rozvíja motorika. Dieťa si pri jazde aj nasadaní dáva pozor aby nespadlo, čím udržiava rovnováhu a zároveň spevňuje chrbtové svalstvo. Pri riadení zapája svaly rúk a rozvíja koordináciu celého tela.

Ak by vaše dieťa začalo už v tomto veku inklinovať napríklad k futbalu či krasokorčuľovaniu, určite ho neodrádzajte, zabezpečte mu vhodné prostredie. Skúste sa porozprávať s klubom vo vašom meste a zistite si v akom veku je vhodné začať sa venovať danému športu a aká je potrebná úroveň jeho znalostí. Nie je sa kam ponáhľať, váš malý nadšenec futbalu si bude s potešením kopať do lopty aj na dvore pri dome, kým nebude dosť „veľký“ na zaradenie do ozajstného futbalového tímu.

Vek 6 - 9 rokov

S vekom sa deťom predlžuje schopnosť koncentrovať a sústrediť sa. Nezlepšuje sa len pozornosť, ale aj pohybové zručnosti či hádzanie na dlhšie vzdialenosti. Školáci na prvom stupni už vedia dodržiavať dané pravidlá a venovať sa organizovaným aktivitám – futbalu, gymnastike, tenisu, plávaniu, bojovým umeniam a iným.

V danom veku je vynikajúce napríklad aj skákanie na trampolíne. Trampolíny sú dobré nie len k vybitiu prebytočnej energie, ale efektívne rozhýbu telo, zlepšujú koordináciu pohybov, a celkovú koncentráciu. Popri skákaní sa zlepšuje rovnováha, výdrž, sila, flexibilita, reakčná rýchlosť a zvyšuje sa hustota kostí (čo predchádza osteoporóze). Skákanie tiež vylepšuje náladu a skvalitňuje spánok dieťaťa.

Vek od 10 rokov

V desiatich rokoch má už dieťa plne vyvinuté videnie, koordinácia a rovnováha je už lepšia, deti sú schopné porozumieť pravidlám a zapamätať si stratégie hier. Zvyčajne sú už pripravené venovať sa športom, ktoré si vyžadujú zložité zručnosti, napríklad loptové hry ako: volejbal, basketbal, futbal, hokej, nohejbal, a pod.

Do úvahy berte vek, ale aj radosť dieťaťa pri vykonávaní športových a iných aktivít. Rodičia by nemali ignorovať keď dieťa prirodzene uprednostňuje určité činnosti. Nemali by ani nútiť zameriavať sa len na jeden druh športu. Môžu tak zmariť snahu dieťaťa skúšať a objavovať aj iné zručnosti, ktoré si môže obľúbiť. Rôzne športové pomôcky vhodné nie len pre zábavu detí nájdete na inSPORTline. Nezabúdajte, že deti sa vekom menia, ale radosť z pohybu by sme im mali dopriať už od najútlejšieho veku, aby z nich raz vyrástli pohybovo zdatní a hlavne zdraví ľudia.

Ak chcete začať viesť svoje dieťa k športu, neváhajte a pozrite sa do našej ponuky, kde nájdete množstvo športových potrieb a hier nie len pre detí ale aj pre dospelých.

Späť na kategóriu