Milujete dlhé prechádzky po horách? V tom prípade upriamte pozornosť pri výbere trekingovej výbavy!

Zbožňujete pobyt na sviežom čerstvom vzduchu? Naše krásne slovenské hory ponúkajú množstvo možností na turistiku, a to nielen pre náruživých, ale aj bežných turistov. Teraz sa teší mimoriadnej obľube treking, teda dlhé prechody v náročnejšom teréne, najmä vo vysokohorskom prostredí. Vedeli ste, že prvý krát sa treking objavil v Holandsku, kedy miestni kolonisti prechádzali krajinou? Dnes už možno treking považovať za súčasť bežného života. Ak ste zvedavý, ako s trekingom začať, prípadne čo by Vám nemalo chýbať vo výstroji, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami, vďaka ktorým sa môžete odhodlať na túru hravo aj vy!

Trekingové palice sú základom výbavy

Súčasťou povinnej výbavy je kvalitné funkčné oblečenie a mimoriadne komfortná trekingová obuv, ktorá zaisťuje perfektnú stabilitu. Avšak, základom sú trekingové palice, ktoré sú istotou nielen stability, ale tiež schopnosti udržať určité tempo a rýchlosť chôdze. Palice na treking oceníte pri zostupe, kedy výrazne znižujú záťaž na kolenné kĺby, čo je plusom najmä pre starších ľudí, ktorí majú problémy s boľavými kĺbmi. Pri náročnejšom výstupe umožňujú preniesť časť váhy na ramená a ruky, vďaka čomu je znížené zaťaženie a únava nôh. Vďaka trekingovým paliciam môžete prekonať i náročnejšie terény, ba dokonca bažiny či potoky, na ktoré by ste sa zrejme bez nich neodhodlali. Okrem toho môžete efektívne zapojiť vrchnú časť tela, zlepšiť rovnováhu a koniec koncov zvýšiť komfort počas chôdze.

Ako často by som mal trekingové palice používať?

Pýtate sa, ako často by ste mali trekingové palice využívať. V prvom rade je tento fakt ovplyvnený tým, ako pravidelne chodíte do hôr a najmä, koľko kilometrov dokáže zvládnuť. Prechádzky po rovine nevyžadujú využívanie trekingových palíc, prípadne vám vystačia lacnejšie trekingové palice, ktoré splnia svoju primárnu úlohu. Akonáhle sa rozhodnete zdolať náročnejšie terény, oplatí sa zainvestovať do ľahkých palíc, ktoré majú anatomicky tvarovanú rukoväť a kvalitné hliníkové telo.

Aby ste nezablúdili, nezabudnite si pribaliť GPS hodinky

Ak ste sa na túru dostatočne pripravili, máte teplé funkčné oblečenie, pohodlnú obuv i trekingové palice, vezmite si aj GPS hodinky, vďaka ktorým budete mať prehľad o svojej trase, prejdenej vzdialenosti, rýchlosti či úplné výsledky, ktoré ste turistikou dosiahli. Vďaka GPS senzoru máte informácie o vašej polohe, a to dokonca aj bez použitia telefónu. GPS hodinky oceníte najmä vtedy, ak ste sa rozhodli zdolať doposiaľ nepoznané trasy či úseky.

Späť na kategóriu