Kúpil som si motocykel. Aké oblečenie by som si mal vybrať?

Kombinézy a topánky pre motorkárov patria medzi technologicky revolučné časti oblečenia. Dokážu ochrániť každého jazdca na motorke pred chladom, dažďom a silným slnkom. Pri nehode nám môže takéto oblečenie ušetriť mnohé zranenia alebo dokonca zachrániť život.

Vyššia rýchlosť je nebezpečná

Ľudské telo nie je vyvinuté tak, aby zvládlo nehodu pri vysokej rýchlosti. Predstavte si, že sa vozíte na motocykli rýchlosťou približne 50 km/h v oblečení z obyčajných materiálov. Ak by ste mali za takýchto okolností nehodu, následky by boli katastrofálne. Pokročilé materiály vás však dokážu ochrániť.

Motokombinézy – dva v jednom

Výhodou moto kombinézy je, že sa skladá z dvoch častí, a to z moto bundy a moto nohavíc. Práve preto nemusíte strácať čas vyberaním každého kusu zvlášť.

Materiál

Z hľadiska materiálu by sme mohli moto kombinézy zaradiť do dvoch kategórii – kožené a textilné. V prípade textilných kombinéz sa najčastejšie využívajú rôzne funkčné materiály ako polyester, polyamid a cordura. Vďaka týmto materiálom vás textilné moto oblečenie môže ochrániť podobne ako koža. Okrem toho sú vybavené vode odolnou membránou, takže vás už žiadne počasie neprekvapí.

Kožené moto kombinézy vám dodajú nielen šmrnc, ale aj podčiarknu povestný štýl cestného piráta. Najnovšie generácie sú doplnené o funkčné vrecká, komfortné zateplenia a popruhy.

Ochranné prvky

Aby bol váš pancier bezchybný, je potrebné pozerať sa aj na kvalitu ochranných prvkov. Obzvlášť si treba dávať pozor na to, aby bolo oblečenie vybavené CE bezpečnostným certifikátom. Niektoré značky sa snažia znížiť náklady tak, že odstránia chrániče. Ak sa rozhodnete siahnuť po takomto produkte, hazardujete so svojím zdravím a životom a následky pri nehode môžu byť katastrofálne.

Podmienky jazdy

Pri kúpe moto kombinézy je dobré premyslieť si, v akých podmienkach plánujete jazdiť. Produkty zo sieťoviny, perforovanej kože alebo také, ktoré obsahujú viac otvorov sa hodia skôr do teplého počasia.

Ak budete jazdiť prevažne vo vlhkom alebo studenom počasí, voľte dobre zateplené a najmä vode odolné oblečenie.

Nech sú vaše nároky na jazdu akékoľvek, značka W- TEC ponúka široký sortiment produktov. Moto oblečenie tohto obľúbeného výrobcu je k dispozícii v e-shope inSPORTline.sk.

Moto čižmy a topánky

Okrem ochrany tela by ste nemali zabudnúť posilniť aj svoje nohy. Moto čižmy a moto topánky vás podržia aj v klzkom a nerovnom teréne. Každý dobrý pár topánok vhodných na jazdenie by mal siahať tesne nad členok. Vďaka tomu výborne držia stabilitu nohy pri nepredvídateľných pohyboch.

Moto obuv si taktiež môžete vyberať podľa štýlu jazdenia a na výber máte dva varianty. Nízke moto topánky sú vhodné skôr na rekreačné jazdenie. Sú výborným riešením v prípade, že hľadáte komfortný variant s nízkou hmotnosťou.

Ak jazdíte v extrémnejších podmienkach a potrebujete lepšiu ochranu chodidla, siahnite po vysokých moto čižmách. Pevnejšie fixujú chodilo a vďaka protektorom na členku a špičke zabezpečujú maximálnu bezpečnosť.

Ďalšie rady pre správny výber moto oblečenia nájdete v našom radcovi

Späť na kategóriu