Jóga - živý pulzujúci systém

Jógu si môžeme predstaviť ako spojenie, zjednotenie, rovnováhu a vyváženosť. Kde je rovnováha, je všetko v poriadku, či už sa to týka zdravia, vzťahov alebo čohokoľvek iného. Jóga je známa po celom svete a označuje sa za určitú filozofiu, duchovnú náuku či určitý spôsob života.

Jedná sa o kombináciu fyzickej a psychickej aktivity, ktorá prispieva k zníženiu stresu. Mnoho ľudí zisťuje, že im jóga pomáha upokojiť myseľ, znížiť stres a to sa dosahuje prostredníctvom série pozícií (asán), ktoré sú praktikované pre pevnosť a pružnosť tela. Zároveň sa pracuje s dychom a s ďalšími nástrojmi pre lepšiu relaxáciu, ako sú jóga valce a jóga bloky či jóga bolstery.

Joga

Výhody jógy:

Jóga je úžasná v tom, že v sebe spája cvičenie tela i mysle. Jednou z najpozoruhodnejších výhod je, že vaše telo získa pružnosť bez ohľadu na váš vek, prirodzene zapájate hlboký stabilizačný systém, tvarujete problémové partie (ako brucho, zadok, nohy) a získate tak hrdé držanie tela. Vďaka hlbokému a pokojnému dýchaniu odbúravate bežný denný stres, zlepšujete si náladu, odbúravate psychické bloky a aktivujete nový príliv energie. Ide o komplexný tréning tela a mysle, pri ktorom výborne zrelaxuje celé vaše telo.

Nepostrádateľnou pomôckou pre praktizovanie jógy je podložka na jógu či jógamatka a pohodlné oblečenie, nič viac ako začiatočník nebudete potrebovať. Existuje niekoľko druhov podložiek, od univerzálnych z PVC, ktoré sú vhodné skôr na občasné praktizovanie jogy, až po špeciálne eko podložky, jutové či cestovné podložky.

Odporúčame napríklad Yoga podložku inSPORTline Yogine kombinujúcu funkčnosť a podporu klasickej jóga podložky s absorbčnými vlastnosťami uteráka. Naviac je spodná časť vybavená protišmykovou úpravou. Je tak vhodnou podložkou pre cvičenie aerobicu alebo jógy, avšak ju možno taktiež použiť pre ďalšie športové účely.

Druhy a štýly jógy

V praxi existuje mnoho rôznych typov jógy, ktoré ponúkajú rôzne variácie odvíjajúce sa od základných princípov tohto cvičenia. My sa vymenujeme iba niektorým z nich:

  • Hathajóga - základná, pokojná forma jogy
  • Powerjóga - novší štýl, väčšinou rýchlejšie tempo, pozície nie sú vykonávané vo vopred stanovenom poradí, silová joga
  • Bikram jóga - je praktizovaná pri 42°C a zahŕňa 26 základných pozícií, skvelá pre spaľovanie tuku
  • Ashtanga vinyasa - vyššie tempo, náročnejšie, kladený dôraz na nádych/výdych
  • Vinjása flow jóga - plynutie s dychom
  • Gravid jóga - tehotenská, vyvinutá pre tehotné ženy, dýchanie je užitočné v príprave na pôrod, jemné spevnenie panvového dna
  • Restoratívná jóga - pomalšie tempo, skvelý spôsob pre relaxáciu, tento typ jogy zahŕňa len niekoľko pozícií, využívajú sa tu pomôcky, ako sú vankúše, bloky či bolstery
  • Jin jóga - je veľmi pokojná, uvoľňujú sa hlbšie spojivového tkanivá a kĺby, v pozíciách sa zostáva dlhšie, priemerne 10 minút

Jógová pozícia

…alebo asána znamená pohodlná pozícia. Hoci z počiatku sú niektoré z pozícií náročnejšie či nepríjemné, postupným nácvikom sa môžete dostať k tomu, že sa v každej pozícii budete vedieť uvoľniť. V joge sa nevypláca nikam ponáhľať. Každá ásana má hlboký význam, keďže pôsobí na rôzne orgány a pracuje s určitou skupinou svalov, s energiou a čakrami.

Relaxácia

Záver - relaxácia je jednou zo základných techník jogy. Každá hodina jógy by mala začínať aj končiť aspoň krátku relaxáciou, pretože vďaka nej uvoľníme telo a upokojíme svoju myseľ. Vysoko účinnou pozíciou jógy je pozícia šavasány, alebo pozícia mŕtvoly, ktorá sa vykonáva jednoducho v ľahu, v úplnom uvoľnení svalov. Zmysly sa obracajú do nášho vnútra a my prestávame vnímať okolitý svet a tým dochádza k psychickému aj fyzickému uvoľneniu.

Namasté

V doslovnom preklade namasté znamená "pokloň sa mi" alebo "ja sa klaniam tebe." Pri vykonávaní namasté umiestnime spojené ruky v blízkosti srdcovej čakry a skloníme hlavu. Toto gesto môžeme tiež vykonať spojením dlaní v oblasti tretieho oka, skloníme hlavu a potom spojené ruky posunieme nižšie k srdcu.

Späť na kategóriu