Balančná podložka a gumový expander – špičkoví pomocníci na cvičenie!

Neviete si nájsť čas na pravidelné navštevovanie posilňovne? Môžete si ju zriadiť aj doma. Máme pre vás 2 účinné a zároveň maximálne skladné riešenia. Prvým riešením je balančná podložka a druhým gumový expander nazývaný aj ako guma na cvičenie. Počuli ste už o týchto pomôckach na cvičenie?

Balančná podložka a jej využitie

Balančná podložka je v podstate „fitlopta“ pripevnená k pevnému plastovému podkladu prerezaná na polovicu.

Pôvodne ju využívali fyzioterapeuti ako súčasť rehabilitačných cvičení. Určené boli pre pacientov s problémami so stabilitou. Cvičením na nestabilných povrchoch, ako je balačná lopta, prebiehala ich regenerácia rýchlejšie, ako pri iných rehabilitačných cvičeniach. Po objavení pozitívnych účinkov cvičenia na nestabilných povrchoch sa využitie balančnej podložky presunulo aj do fitcentier.

V čom spočíva jej výnimočnosť?

Balačná lopta je využívaná na rôzne druhy tréningu. Pri cvičení zapájate tiež svaly, ktoré pomáhajú udržiavať vašu stabilitu. Tie si pri cvičení na stabilnom povrchu neposilníte.

Aj keď sa vám tréning pomocou lopty môže zdať zvláštny, pozitívne účinky tohto cvičenia sú nepopierateľné.

Pomocou balančnej podložky si napríklad môžete zvýšiť náročnosť cviku, ak už samotné drepy nedokážu dostatočne zaťažiť vaše svaly. Zvýšenie záťaže pomocou lopty nahradí navyšovanie počtu opakovaní cvičenia.

Mnohými štúdiami bolo dokázané, že využívaním balančnej lopty pri cvičení dochádza k zapájaniu brušných a jadrových svalov vo väčšej miere, ako pri cvičení na stabilných povrchoch. Trénovanie brušného svalstva patrí preto k hlavným benefitom balančnej podložky.

Silový tréning môžete tiež kombinovať s balančnou loptou. Ak budete trénovať na lopte, bude pre vás omnoho efektívnejší a zároveň aj väčšou výzvou.

Tip: pri výbere pomôže aj náš radca ako vybrať balančnú podložku. 

Gumový expander nazývaný tiež guma na cvičenie

Hlavnou výhodou gumy na cvičenie je jej variabilnosť a skladnosť. Pomôže pri cvičení nielen doma, ale aj vonku. Jednoducho ju poskladáte do tašky a vezmete na cesty, pretože je veľmi ľahká a zaberie len málo miesta.

Ako ju využiť?

Gumové expandery vám okrem posilňovania umožnia aj popreťahovať stuhnuté svaly. Sú veľmi efektívnou pomôckou pri precvičovaní svalov na celom tele.

Tieto cviky navyše tvarujú hrudné svaly a zvyšujú silu šliach a väzov. Jednotlivé cviky s gumou umožnia zapojiť aj pomocné a stabilizačné svalstvo, ktoré sa pri iných typoch cvičenia nezapája. Účinky gumového expandéru veľmi oceníte aj pri strečingu a rehabilitácii po úraze.

Guma na cvičenie bez problémov nahradí činky, a niektoré stroje na posilňovanie brušného a chrbtového svalstva. Na rozdiel od nich sú však expandery cenovo veľmi dostupné a bezpečnejšie.

Tip: s výberom vhodnej gumy na cvičenie pomôže náš radca ako vybrať expander.

Dajte si pozor na odpor!

Gumové expandery sa rozlišujú podľa farieb. Každá farba predstavuje iný stupeň záťaže, a to znamená, že pri striedaní rôznych expanderov pociťujeme rôznu záťaž. Ak pri cvičení pociťujete nízku záťaž, mali by ste gumový expander vymeniť za silnejší. Ľahko to môžeme vysvetliť na porovnaní fitness trénera a začiatočníka, pričom začiatočník by mal začať používať slabší expander a fitness tréner naopak silnejší, nakoľko s veľkou pravdepodobnosťou cvičí pravidelne a jeho svalstvo je zvyknuté na vyššiu záťaž.

Vybrali ste si nového profi - pomocníka?

Myslite tiež na to, že pri kúpe pomôcok na cvičenie je dôležitý aj potrebný servis, doprava zadarmo či predĺžená záruka, a preto by ste si mali vybrať čo najkvalitnejšieho predajcu. Tým je napríklad inSPORTline. Okrem výbornej balančnej podložky, ktorá sa využíva ako nestabilná plošina a gumového expanderu – pomocníka na zvyšovanie svalovej sily tu nájdete aj rôzne iné pomôcky. Sú nimi posilňovacie lavice, činky a všetky stroje, ktoré by u vás doma nemali chýbať. Pre ktoré sa rozhodnete je už len na vás.

Späť na kategóriu