Ako sa udržať v dobrej kondícii? Receptom je nielen pohyb, ale aj tréning na dobrých strojoch

Ľudia túžia nielen po zdraví, ale aj dobrej psychickej a fyzickej kondícii. Veľmi dôležité však je, či preto aj niečo robíme alebo o tomto iba snívame. Aby sme dokázali žiť v dostatočnej kondičke, musíme robiť činnosti, ktoré nie sú pre každého príjemné, no výrazne zmenia celkovú kvalitu a dobrý pocit zo života.

Hovoríme o pravidelnom cvičení a dodržiavaní zdravej stravy, ktoré môžeme aj nazvať určitým životným štýlom. Mali by sme sa vyhýbať fajčeniu, pitiu nadmerného množstva alkoholu, drogám, nedostatku spánku, stresu a nekvalitnej strave, ktoré negatívne ovplyvňujú celý organizmus.

Ako sme už skôr spomínali, našu kondíciu a radosť do života vo veľmi veľkej miere ovplyvňuje najmä fyzická aktivita, ktorá môže mať rôzne podoby. Nejde len o jeden druh športu alebo len o tréning  v dobre vybavenom fitness centre. Pohyb má byť pre nás prirodzenou súčasťou bežného dňa a mali by sme ho robiť v čo najväčšej miere.

Trend je taký, že čoraz viac ľudí  sa venuje pravidelnému cvičeniu v posilňovni, kde si dokážeme precvičiť a spevniť celé telo. Dôvodom je nielen znižovanie váhy a zmena postavy, ale aj udržiavanie sa v kondícii. Systematické cvičenie zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní imunity a tým sa dokážeme chrániť pred infarktom, rôznymi srdcovo-cievnymi chorobami.

Najideálnejším spôsobom, ako byť stále fit je cvičenie na čerstvom vzduchu, kde sa taktiež dokážete poriadne fyzicky zničiť. Takýto typ tréningu preferuje stále viac ľudí, ktorí neobľubujú preplnené fitness centrá. Ak si však chcete poriadne zacvičiť a fitku  ste stále neprišli na chuť, posilňovňu si môžete zriadiť aj doma. Stačí vám len málo fitness pomôcok, ktoré urobia tréning poriadne náročným aj v pohodlí vášho domova. Počítajte však s tým, že pri väčšine cvikoch budete cvičiť s vlastnou váhou, nakoľko tréning s ťažkými strojmi je doma niekedy ťažko realizovateľný.

Ak ale patríte medzi tých nadšencov, ktorí potrebujú k tréningu aj posilňovacie stroje, návšteva fitness centra je pre vás najlepším riešením. Dokážete si tam oddýchnuť a odreagovať sa od všetkých starostí a k dispozícii máte obrovské množstvo strojov. Ak sa chcete zbaviť tukov, odporúčaním je cvičiť najmä kardio a to na fitness trenažéroch ako bežiaci pás, veslovací trenažér, stepper alebo rotoped. V priebehu desiatok minút na nich, dokážete zmeniť svoju postavu už o pár mesiacov, niektorí dokonca o pár týždňov. Všetko záleží od toho, koľko času a úsilia cvičeniu venujete. Pre tých, ktorí  sú spokojní so svojou váhou a ich cieľom je vyrysovanie svalov, pre ních sú k dispozícii posilňovacie stroje ako napríklad veže, hrazdy, činky alebo lavice. 

Cvičením na nich dokážete spevniť svoje svaly podľa predstáv bez toho, aby ste museli užívať rôzne fitness doplnky. Napríklad také činky sú výborné nielen pre náročných, ale aj začiatočníkov bez skúseností. Sú vyrábané v rôznych váhach, dokážete si vybrať tú pravú, s ktorou sa vám bude cvičiť najlepšie. Ak preferujete cvičenie s vlastnou váhou alebo doma, ideálnou pomôckou sú hrazdy a bradlá. Existuje niekoľko druhov podľa toho, kam ich chcete umiestniť a to napríklad dverové, stropné, hrazdy na stenu alebo len voľne stojace.

K dispozícii je aj hrazda na rebriny, s ktorou sa môžete stretnúť najmä v telocvičniach. S hrazdami dokážete precvičiť veľkú časť svalov rôznymi spôsobmi a to najmä počas silových tréningov. Práve hrazdy sú súčasťou tréningu mnohých profesionálnych športovcov, udržiavajúcich sa v neustálej kondícii.

Nezabúdajte však, že k dobrému tréningu patrí kvalitný a dlhší spánok. Dôležitý je nielen pre dostatok energie, ale aj pre psychickú pohodu. Preto dbajte na každodenný ničím nerušený niekoľkohodinový oddych, ktorý vás nakopne do ďalšieho rušného dňa.

Späť na kategóriu