Ako pripraviť horský bicykel pred ďalšou sezónou?

Sezóna cyklistiky na Slovensku sa chýli pomaly k svojmu koncu. Po namáhavej sezóne si váš dvojkolesový kamarát zaslúži poriadnu údržbu. Poznáte všetky súčiastky, ktoré treba skontrolovať, či už sa jedná o horský, celoodpružený alebo cestný bicykel?

Čistenie môže byť náročné

Čistota zvyšuje životnosť každého komponentu. Blato a prach sa ťažšie odstraňujú hlavne pri horských bicykloch, ktoré sú týmto elementom vystavované omnoho častejšie.

Na hrubú špinu je najlepšia vapka, respektíve prúd vody. Po umytí vodou je dobré použiť čistiace prostriedky na ekologickej báze, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň dostatočne účinné.

Dôkladne vyčistite každý záhyb. Nemali by ste zabudnúť ani na rám, prehadzovací systém, brzdy a reťaz. Pri brzdách a reťazi sa snažte použiť menší objem vody.

Na sedadle si dajte obzvlášť záležať. Odmontujte ho. Pod ním sa nachádzajú veľké nečistoty, tieto odstráňte. Pred upevnením na miesto pridajte malé množstvo maziva. Takto zabezpečíme, aby sa v trubici nezačala tvoriť korózia.

Brzdy sú priorita

Vykonajte „generálku“ brzdových platničiek. Najdôležitejšia je pogumovaná časť, ktorá prichádza do styku s kolesom.

Opotrebovanosť sa prejaví nadmerným zošúchaním gumovej platničky. Hlavne pri náročných túrach na horských bicykloch sú brzdy pod najväčším náporom. Ak máte pocit, že vám brzdy nebrzdia, dotiahnite brzdové lanko.

Sú vaše kolesá pripravené?

Kolesá poriadne očistite handrou. Skontrolujte ráfiky. Závady na ráfikoch znižujú životnosť pneumatík a bŕzd. Bicykel zdvihnite a overte, či sa obe kolesá krútia rovnako rýchlo a rovnomerne. Môže sa stať, že sa kolesá opotrebúvajú nerovnomerne, čo môže viesť k defektu.

Ako je na tom vaše pruženie?

Ak ste majteľom celoodpruženého bicykla, skontrolujte aj nastavenie a funkčnosť pružín.

Tak isto ako v prípade automobilových tlmičov, aj tie cyklistické postupom času strácajú svoje vlastnosti. V prípade, ak pružiny nebudú poskytovať plnohodnotné pruženie, je jedinou možnosťou ich úplne vymeniť.

Máte obavu z kompletného servisu bicykla?. V spoločnosti inSPORTline si profesionálny servis môžete objednať priamo z domova. 

Späť na kategóriu