Ako prežiť bicyklovanie v letných horúčavách

Každý cyklista sa teší na teplé počasie, aby si mohol po chladnej zime dopriať cyklo výlety hoci aj každý deň. Keď však príde leto, príliš vysoké teploty majú na športový výkon negatívny vplyv. Ako si užiť bicykel aj v letných horúčavách? Ten, komu horúce teploty nevadia, vie ako sa v takých dňoch na bicykel pripraviť a ako predchádzať predovšetkým nebezpečnej dehydratácii. Tu je niekoľko tipov ako na to.

Správne oblečenie

Cyklistické vybavenie i bicykle predaj tento rok rozbehli naplno a ponuka je skutočne široká. Nielen správny výber bicykla, ale aj výber správneho oblečenia robí veľký rozdiel v tom, ako sa počas bicyklovania cítite. Moderné tenké materiály odvádzajú pot preč od pokožky tela na povrch oblečenia, kde vás chladí a zároveň sa môže odparovať. Okrem toho je potrebná aj základná vrstva v podobe tenkého obtiahnutého tielka / trička, ktoré v horúcom počasí pomáha odvádzať vlhkosť preč. Novodobé priedušné dresy fungujú aj bez nutnosti obliekať si ďalšiu vrstvu. To isté platí aj v prípade športových podprseniek – ak nasaje vlhkosť z pokožky, odvádza ju preč a chladí. Aj farba oblečenia zohráva svoju úlohu. Biela eliminuje absorbovanie slnečných lúčov a zlepšuje tepelnú pohodu, ale aj čierne oblečenie vyrobené pomocou inovatívnych technológií môže mať rovnaké vlastnosti, dokonca lepšie.

Ochrana pred slnkom

Chytanie bronzu na bicykli je jedným z potešení cyklistiky. Treba si však dávať pozor aby ste sa nespálili. Spálenie nielenže zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, ale vás aj dehydratuje a môže privodiť dokonca úpal. Používajte preto prípravky s ochranným UVA a UVB faktorom, ktoré sú určené na šport – majú predĺžený ochranný účinok, sú odolné proti potu a vode, ideálne na dlhé cyklo výlety. UVB lúče sú hlavnou príčinou spálenia pokožky a UVA spôsobujú jej predčasné starnutie. Natrite sa ešte doma a nezabudnite na slnečné okuliare.

Správna hydratácia

Všetci vieme o potrebe dodržiavať pitný režim počas športovania. Dôležité je ale aj to, ako svoj organizmus celkovo zavodňujete, koľko pijete predtým ako sadnete na bicykel. Počas dňa a niekoľko hodín pred jazdou v horúcom počasí pite čo najviac, aby ste mali čo potiť. Hydratácia však nie je iba o pití veľkého množstva vody. Organizmus nedokáže tekutiny ukladať a  ich nadbytok jednoducho vylúči – výsledkom môže byť otravné časté močenie a odplavenie niektorých dôležitých elektrolytov, ktoré udržiavajú rovnováhu organizmu. Nič sa teda nemá preháňať.

Treba piť pred, počas aj po športovom výkone. Elektrolytické nápoje pomáhajú telu lepšie si tekutiny udržať, vhodné sú najmä vtedy, ak viete, že máte pred sebou náročný výkon. Najlepšie je piť 150 až 200 ml každých 15-20 minút. Po výkone si doprajte stravu obsahujúcu proteíny, uhľohydráty a elektrolyty.

Aklimatizácia

Na bicyklovanie v horúčavách sa dá zvyknúť, ale každý z nás to znáša inak a na termoreguláciu organizmu vplýva veľké množstvo faktorov. Všeobecne je potrebný zhruba dvojtýždňový ľahký tréning a telo sa začne na horúce počasie adaptovať. Jednoduchým riešením je aj elektrobicykel, ktorý vám pomôže prekonať najhoršie úseky. Nemusíte sa tak vzdať bicyklovania a udržíte tempo s partiou.

Tempo

Vyššia teplota okolia v spojení s telesným pohybom zvyšuje aj teplotu tela. Každý jeden stupeň robí cvičenie náročnejším. Tempo šliapania je nutné zvoľniť a počas veľmi horúcich dní si treba kontrolovať aj tepovú frekvenciu. Ak to preženiete, budete sa cítiť nepríjemne a môžete dokonca ochorieť. Naučte sa rozpoznávať príznaky vyčerpania a adekvátne na ne reagujte. Pred bicyklovaním sa ochlaďte - pomáha ochladenie zápästí a členkov studenou vodou, studená sprcha, plávanie – ak začnete cyklovýjazd „vychladení“, bude sa vám šliapať lepšie.

Správne načasovanie

Ak vám teplo trocha vadí, choďte na bicykel v chladnejších častiach dňa. Vyrazte skoro ráno alebo podvečer, keď teploty nie sú príliš vysoké.

Späť na kategóriu