Zvýšte efektivitu posilňovania správnym výberom činiek

Zdravý životný štýl a teda aj cvičenie je každým dňom populárnejšie. Stále viac ľudí si uvedomuje jeho dôležitosť nielen pre celkové zdravie, ale aj lepšiu kondíciu či psychickú pohodu. Zatiaľ čo mnoho ľudí pravidelne cvičí vo veľkých fitness centrách, nájde sa aj dostatok ľudí preferujúcich cvičenie doma. Takéto cvičenie má tiež viacero benefitov, ktoré možno oceníte. Je potrebné myslieť nato, že domácu posilňovňu treba vybaviť pomôckami, ktoré zabezpečia efektívne cvičenie a nezaberú pritom príliš veľa miesta. Aj keď do najbližšieho fitness centra musíte cestovať, ponúka nespočetné množstvo rôznych strojov, z ktorých ste mnohé možno ešte neskúsili. Ak patríte medzi zástancov domáceho posilňovania, mali by ste ovládať cviky vhodné pre takéto priestory a najmä pre vás. Je známe, že môžete efektívne cvičiť aj bez trénera, musíte však poznať základy fitness sveta. Ak im nebudete venovať pozornosť, môžete si ublížiť a spôsobiť si zranenia.

Na spevnenie svalov rúk sú činky jasnou voľbou a nemali by chýbať v tréningovom pláne žiadneho športovca. Sú malé, zaberajú minimum miesta, majú rôznu hmotnosť a prevedenie. Jednoducho si môžete vybrať také, s ktorými bude vaše cvičenie čo najefektívnejšie. Sú vynikajúce nielen na naberanie svalstva, ale tiež pre zlepšenie stability. Môžete si zaobstarať činky na aerobik, jednoručné či obojručné činky. Hociktoré z nich vám pomôžu vypracovať svaly. Ak sa cvičeniu venujete častejšie, nemala by vo vašej domácej posilňovni chýbať sada kotúčov na činky s možnosťou prispôsobenia mnohým cvikom.

Nezabúdajte na základné pravidlá cvičenia, dbajte na ich dodržiavanie a vyvarujte sa úrazom pri cvičení.

  • Sledujte rýchlosť pohybu pri cvičení. Pri striedavej zmene rýchlosti sa efekt cvičenia zvýši.
  • Všetky cviky cvičte plynule. Vyhnete sa presileniu svalov. V krajnom prípade sa vám môžu činky alebo kotúče od únavy vyšmyknúť a poraniť dolné končatiny.
  • Nadychujte sa pri napínaní svalov, vydychujte pri ich uvoľňovaní.
  • Činky vždy držte správne uprostred alebo za hlavicu.
  • Svaly rastú pri kvalitnom oddychu po cvičení, preto si ho doprajte dostatok. Dosiahnete lepšie výsledky a nestratíte motiváciu.

Treba tiež vedieť, že činky s nižšou hmotnosťou sú pre začiatočníkov a atlétov. Postupom času môžete váhu zvyšovať, ale nepreceňujte svoje sily a nenarobte si viacej problémov, ako úžitku. Ak patríte medzi skúsených športovcov, vyskúšajte napríklad bench press alebo multipress stojany, čiže tlaky s veľkými činkami. Tieto klasické stojany sú kombinovateľné s multifunkčnými lavičkami, alebo ich môžete používať samostatne. Mimo posilňovania rúk poslúžia aj na bežné cviky ako sú drepy, výpady a ďalšie. Umožňujú nastaviť rôznu výšku, sú vysoko stabilné a majú veľkú nosnosť. Na začiatok radšej začnite s ľahšími kotúčmi, ťažšie by mohli byť nad vaše sily. Tak ako musia byť kvalitné cviky, musia byť kvalitné aj pomôcky, ktoré pri nich využívate. Narozdiel od nekvalitných vás dokážu ochrániť pred úrazom, či nadmerným zaťažovaním kĺbov, ktoré nie je pri posilňovaní s činkami zriedkavé.

Späť na kategóriu