Zistite, podľa čoho vybrať ideálny stôl na stolný tenis

Máte radi stolný tenis? Radi by ste kúpili pingpongový stôl? Jeho výber nemusí byť úplne jednoduchý. Dostupných je veľa možností – rôzni výrobcovia, rôzna kvalita, rôzne ceny. Ktorý stôl je dobrý? A ktorý nestojí za nič? Kúpiť radšej lacnejší alebo je lepšie investovať viac? Čo si pri výbere stola treba všímať a ktoré parametre sú rozhodujúce? Ani keď hráte stolný tenis profesionálne, nepotrebujete ten najdrahší aký sa predáva. A ak kupujete stôl pre rodinnú zábavu, zvoľte skôr lacnejší, na ktorom sa budete vy a vaše deti učiť hrať. Keby sa niekto z rodiny rozhodol venovať stolnému tenisu naplno, zrejme sa budete musieť pripraviť na výmenu starého stola za model strednej kategórie, ktorý bude dlho dobre slúžiť a budete sa oň patrične starať.

Hrúbka stola

Niektorí hráči tvrdia, že ak nemá stôl hrúbku okolo 2 centimetrov, jeho kúpa sa neoplatí. Doska môže byť z akéhokoľvek materiálu, hrúbka postačí aj 15 mm, jedinou podmienkou je, aby sa od nej loptička pri spustení z výšky 30 cm odrazila do výšky zhruba 23 cm. Stôl na stolný tenis totiž nie je mäkký ako masážne lehátko. Jeho povrch musí mať určitú tuhosť, tvrdosť a odrazové vlastnosti.

Povrch stola

Farba hracej plochy by mala byť tmavá bez lesku a jednotná po celej ploche. Všimnite si tiež, či je povrch dosky úplne rovný – zvlnenie, prehyby, sklon a iné nedokonalosti môžu negatívne ovplyvňovať odraz loptičky pri hre. Celá hracia plocha by mala byť úplne vodorovná.

Možnosť prenosu stola

Budete stôl nechávať permanentne rozložený alebo ho budete musieť často skladať a presúvať? Ak budete jeho umiestnenie meniť, vyberte si taký, ktorý sa jednoducho skladá a rozkladá, najlepší je model, ktorý je možné preložiť a presunúť silami jednej osoby, s kolieskami, aby sa vám s ním dobre manipulovalo. Každý kvalitný stôl s kolieskami má na kolieskach aj brzdy, aby sa stôl pri hre nepohyboval.

Nohy

Nohy stola musia byť pevné a stabilné, keďže počas jeho používania dostane celý stôl riadne zabrať. Ďalšou výhodou je možnosť nastavenia výšky nôh, doťahovací mechanizmus sa zväčša nachádza v spodnej časti nôh a jeho priťahovaním alebo uvoľňovaním si dokážete jednoducho regulovať prípadné nedokonalosti podkladu, na ktorom bude stôl stáť. Výška stola od zeme by mala byť 76 centimetrov.

Sieťka

Sieťka rozdeľuje pingpongový stôl na dve polovice vo výške 15,25 cm po celej dĺžke sieťky. Hľadajte takú sieťku, ktorá má vymäkčené stykové prvky, aby neškrábala a nepoškodzovala počas hry povrch stola. Prípadne na konzoly sieťky dolepte plstenú ochranu. Tiež si všimnite, či konzoly sieťky nebúchajú do stola, či už z vrchnej, bočnej alebo spodnej strany stola. A samozrejme sa vyhnite ťahaniu konzol sieťky, keď budete sieťku nahadzovať alebo dávať dolu.

Stolný tenis v exteriéri

Nohy stola na stolný tenis, ktorý je určený do exteriéru, sú odolné proti vlhkosti a korózii. Doska stola môže byť kovová, drevená s vodeodolnou úpravou alebo z moderného syntetického laminátu. Najdôležitejšou požiadavkou hráčov je to, či je možné nechať stôl vonku aj počas búrky, kedy musí odolať silnému vetru a dažďu. Hľadajte kvalitný stôl, ktorý bude spoľahlivo odolávať poveternostným vplyvom vonkajšieho prostredia. Dobrým zvykom je v čase nepoužívania stola prehodiť cezeň fóliu, ktorá ho ochráni pred vyblednutím a deformáciou pôsobením slnka. Exteriérové stoly sú o niečo lesklejšie a pomalšie ako klasické stoly na pingpong a majú nižší odrazový účinok loptičky. Výhodnejším riešením sa zdá byť používanie klasického stola, ktorý sa dá jednoducho preniesť von a používať ho iba počas hry, keď je vonku pekne. Tak či tak sa počas škaredého počasia veľmi hrať nedá, napríklad počas veterného dňa si bude loptička robiť čo sa jej zachce.

Späť na kategóriu