Začínate s inline korčuľovaním? Poradíme vám, ako postupovať pri výbere

Inline korčuľovanie je skvelý spôsob, ako sa v lete udržiavať vo forme. Ak práve premýšľate o kúpe nových in-line korčúľ, zistíte, že to nemusí byť tak jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Na trhu totiž existuje veľká škála rôznych druhov kolieskových korčúľ a ak je človek začiatočník, môže sa v týchto informáciach strácať. V tomto článku sa preto zameriame predovšetkým na začínajúcich korčuliarov, ktorí stále váhajú, aké kolieskové korčule si vybrať.

Inline brusle pro začátečníky

Aké typy korčúľ existujú?

Korčule môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií: korčule pre deti, pre začiatočníkov, fitness kolieskové korčule alebo retro dvojradové kolieskové korčule, slalomové korčule či freeskate korčule. A ako sa v tak širokej ponuke vyznať? Skúste si odpovedať na pár základných otázok:

  • Som začiatočník a chcem si kúpiť skôr pomalšie korčule?
  • Som športovec, ktorý sa rýchlo učí novým veciam?
  • Chcem vyčíňať v skateparku?
  • Potrebujem korčule len na rekreačné prechádzky s rodinou?
  • Viem už jazdiť na korčuliach a chcem si zlepšovať kondíciu?

Všeobecne sa dá povedať, že ak je človek začiatočník a chce si občas "vyraziť" alebo udržiavať svoju kondíciu, odporúčajú sa fitness korčule čiže rekreačné korčule. Ako príklad takýchto korčúľ si môžeme uviesť kolieskové korčule WORKER Jubero, ktoré sú ideálne v pomere cena / kvalita. Tieto fitness korčule sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, majú viazanie na šnúrky, nastaviteľnú pracku a praktický suchý zips, ktorý zaisťuje maximálne pohodlie a bezpečnosť pri jazde.

Pre začiatočníkov sa vrátili do módy dvojradové kolieskové korčule. Ponúkajú stabilitu, istotu a hodia sa aj na tanec na korčuliach. 

TipPre začínajúcich korčuliarov sú odporúčané stredne veľké kolieska (81 - 84 mm) so strednou tvrdosťou. Stredne tvrdé kolieska lepšie absorbujú nárazy a sú tak ideálne pre jazdu v bežných terénoch, cestách či na inline chodníkoch.

Rekreácia a pomalá jazda nie je pre mňa

Ak ste športovec, ktorý sa rýchlo učí novým veciam, potom je dobré zamerať sa na inline korčule s väčšími kolieskami. Vďaka tomu dosiahnete väčšiu rýchlosť a jazda bude pre vás tak zábavnejšia a svižnejšia.

Špecifickou skupinou sú korčuliari, ktorí chcú vyčíňať v skateparkoch či na U-rampách. Pri takýchto korčuliach je dôležitá odolnosť topánky, ktorá musí navyše presne sadnúť. Oproti bežným inline korčuliam majú tzv. agressive korčule malé a tvrdé kolieska, špeciálny podvozok a už na prvý pohľad spoznáte, že sú jednoducho "iné".

Na čo nezabudnúť?

Pri výbere korčúľ tiež zohľadnite vaše osobné preferencie, veľkosť topánky a koliesok, nosnosť korčúľ a v neposlednom rade dizajn či cenovú reláciu.

A jedna dôležitá rada na záver. NEZABÚDAJTE NA BEZPEČNOSŤ. Každý korčuliar by mal nosiť prilbu, ktorá ho ochráni pred zranením hlavy. Začiatočníkom odporúčame aj chrániče lakťov a kolien, prípadne chrániče dlaní, ktoré vás v prípade pádu ochránia pred nepríjemnými modrinami či oškreninami. S nákupom inline korčúľ preto vyberajte rovno aj ochranné pomôcky.

Späť na kategóriu