Vyberáte odrážadlo pre vašu ratolesť?

Pre všetky deti, ktoré sa ešte nenaučili bicyklovať, sú odrážadlá ideálnym a veľmi obľúbeným „detským dopravným prostriedkom“. Ideálne sú hlavne preto, že sa ich naučia rýchlo ovládať, a pomáhajú vylepšovať ich stabilitu, vďaka čomu sa ľahšie naučia bicyklovať.

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, načo prihliadať pri výbere z rôznych typov odrážadiel nachádzajúcich sa na trhu. Ulahčite si výber vďaka nasledujúcim tipom.

Použité materiály a ich bezpečnosť

Bezpečnosť jazdy pomerne úzko súvisí s použitými materiálmi. Kvalita použitých materiálov ovplyvňuje bezpečnosť jazdy. Odrážadlo má pôsobiť odolne už na pohľad, všetky jeho časti by mali byť pevné a nemali by mať žiadne ostré hrany. Pri výbere si na tieto veci treba dať pozor. Pomôžete tak znížiť riziko úrazu detí, ktoré zvyknú byť často neopatrné.

Detské odrážadlá rozdeľujeme do troch najrozšírenejších kategórií podľa materiálov použitých pri ich výrobe, a to na drevené, plastové a kovové. Pri výbere prikladáme váhu atribútom špecifickým pre každý druh použitých materiálov.

Kovové odrážadlá sa vyznačujú vysokou odolnosťou, vďaka ktorej sú použiteľné aj pre druhé, prípadne tretie dieťa. Ich kvalita je samozrejme najvyššia spomedzi všetkých použitých materiálov, čo sa však môže prejaviť vo forme vyššej ceny. Cenovo dostupnejšiu alternatívu predstavujú plastové odrážadlá, výhodnejšie vďaka ich menšej váhe a teda aj jednoduchšej manilupácii. Navyše sú odolné voči nástrahám počasia. Ak hľadáte odrážadlá vhodné aj do interiéru, odporúčame zvoliť drevené odrážadlá, populárne najmä preto, že sú z tradičného prírodného materiálu.

Sú brzdy potrebné?

Odpoveď na túto otázku sa mení v závislosti od veku vášho dieťaťa. Brzdy nie sú potrebné pre deti do troch rokov. Brzdy väčšinou nedokážu ani stlačiť a intuitívne zvyknú na brzdenie používať skôr nohy, čím si zlepšujú svoju stabilitu.

Odrážadlá s brzdou je vhodné kúpiť starším deťom, pretože už dokážu dosiahnuť vyššiu rýchlosť jazdy a majú aj silu potrebnú na stlačenie bŕzd. Používanie bŕzd bude užitočné aj neskôr, keď sa budú učiť jazdiť na bicykli. Dbajte však nato, aby na brzdu bez problémov dočiahli a vedeli ju aj bez problémov stlačiť.

Pri výbere akéhokoľvek typu odrážadla dbajte predovšetkým nato, aby bolo plne certifikované a pohodlné pre dieťa. Predídete tak riziku nepríjemných pádov a poranení. Pre ešte lepšiu orientáciu v odrážadlách si pozrite nášho radcu

Späť na kategóriu