Všetko o fitness náramkoch a hodinkách pre čo najlepší výkon

Ak chcete mať podrobný prehľad o vašich tréningoch a zdravotnom stave, športový náramok, prípadne hodinky sú ideálnym riešením pre vás. Čo je potrebné si všímať pri ich výbere a aké funkcie vlastne potrebujete? Pozrime sa spolu na fitness náramky a outdoorové fitness hodinky detailnejšie.

VÝKON

Športové náramky a hodinky využívajú rôzne zdroje energie. Niektoré majú gombíkové batérie, cylindrické batérie, alebo Li-Ion akumulátor, ktorý sa dobíja cez USB. Výdrž batérie je individuálna, každý typ ju má inú a závisí aj od spôsobu ich používania.

 

DIZAJN & ŠTÝL

Elektronické fitness náramky môžu byť minimalistické - tenký náramok, vhodný hlavne pre ženy, alebo masívnejší štýl. Takisto je to aj s hodinkami – môžu mať podobu klasických analógových alebo digitálnych hodiniek, s hranatým alebo kruhovým displejom. Na displeji sa zobrazujú rôzne ukazovatele – aktuálny čas, dátum, počet krokov, časovač, stopky, a iné údaje potrebné pri športe. Na výber je množstvo zariadení s rôznymi fukciami. Zvoľte si také, ktoré bude zodpovedať vašim potrebám aj vkusu a budete ho radi nosiť každý deň.

 

FUNKCIE PRE KAŽDODENNÉ AKTIVITY

Fitness náramky a hodinky predovšetkým monitorujú fyzickú aktivitu, analyzujú zdravotný stav a kontrolujú plnenie cieľov pohybových aktivít. Väčšina z nich sa dokáže zosynchronizovať s online aplikáciou. Viete si tak pozerať štatistiky, vyhodnocovať pokroky alebo sa porovnať s priateľmi.

Krokomer

Najjednoduchší spôsob ako vyhodnocovať aktivitu počas dňa, je počet prejdených krokov, ktorý sa počíta pomocou GPS alebo akcelerometra.

Prekonaná vzdialenosť

Nie len počet krokov, ale aj prekonaná vzdialenosť počas behania, turistiky alebo cyklistiky je tiež prínosná. Vzdialenosť sa meria takisto pomocou GPS alebo akcelerometrom.

Počet zdolaných schodov

Vďaka zabudovanému výškomeru, ktorý niektoré zariadenia majú, je možné vyhodnotiť, koľko schodov ste prekonali. Aj vďaka tejto funkcii viete merať množstvo vynaloženej energie počas dňa alebo tréningu a plniť tak svoje svoje fitness ciele.

Počítanie kalórií a spotreba energie

Vplyv na čo najpresnejší výpočet má zadanie vášho pohlavia, veku a váhy. Spotrebované kalórie počítajú zariadenia rôznymi spôsobmi. Najpresnejšie je meranie na základe tepovej frekvencie, pretože prihliada na individuálne vynaložené úsilie. Iné zariadenia počítajú kalórie podľa vlastných vzorcov, kde do výpočtu vstupujú prejdené kroky alebo aj prekonané schody.

Sledovanie spánku, budík

Náramky so zabudovaným akcelerometrom vedia monitorovať aj kvalitu spánku, a to na základe pohybov počas noci. Vypočítajú dĺžku spánku, aj jeho kvalitu. Je možné využiť aj zobudenie vibrovaním – tzv. tichý budík.

 

FUNKCIE PRE ŠPORT

Ak cvičíte, trénujete pravidelne, pokročilé funkcie vám pomôžu udržať si motiváciu a sledovať progres.

Rýchlosť

Náramky a hodinky s meraním rýchlosti (GPS alebo akcelerometrom) prepočítavajú ako rýchlo sa mení vaša pozícia. Táto funkcia je užitočná hlavne pre bežcov či cyklistov, ktorí sa športu venujú profesionálne alebo trénujú na súťaž.

GPS

Fitness náramky a hodinky s funkciou GPS môžu merať napríklad aj rýchlosť, počet kôl a určiť vašu presnú pozíciu. Vodeodolné modely určené pre plavcov vedia odmerať tempo a preplávanú vzdialenosť. Je potrebné myslieť na to, že GPS pracuje na základe satelitných signálov. Nefunguje v interiéri, prípadne kvalita signálu môže poklesnúť počas búrky alebo medzi vysokými budovami či stromami.

Meranie srdcovej frekvencie

Monitorovanie tepu je jednoduchý spôsob ako merať vašu fyzickú námahu a zotrvať v zóne cieľovej intenzity. Pri športoch ako je korčuľovanie na kolieskových korčuliach alebo cyklistika je zaznamenávanie tepu zložitejšie. Ak chcete odmeriať váš tep presne, je vhodné zadovážiť si  hrudný pás. Monitor môže byť aj v podobe senzoru na prste či zápästí.

Univerzálnosť

Ak sa napríklad pripravujete na triatlon, alebo sa venujete viacerým druhom športu, nie je nutné si kupovať náramok či hodinky na každý jeden šport. Riešením je vodeodolné zariadenie, ktoré odmeria vzdialenosť, uplynutý čas aj rýchlosť, vďaka čomu si môžete sledovať priebeh behu, plávania aj bicyklovania.

 

Ak rozmýšľate nad športovým náramkom alebo hodinkami, vyberte si v eshope inSPORTline. Kvalitné produkty rôznych značiek s výberom pre všetky vekové kategórie.

Späť na kategóriu