Prišiel čas na nový bicykel?

Máte záujem o nový bicykel, no dnešná ponuka vám robí problém vybrať si ten správny? Ponuka bicyklov je dnes skutočne veľká a výber môže byť naozaj zložitý. Na začiatok by ste mali zvážiť niekoľko okolností - na aký účel chcete bicykel využívať, kde budete najviac jazdiť, či kúpiť online alebo v predajni, aký máte rozpočet na kúpu, akú veľkosť potrebujete, čo by sa vám na novom bicykli páčilo a čo naopak nie. Pozrime sa na jednotlivé druhy bicyklov detailnejšie.

Horské bicykle

Horské bicykle sú vhodné pre jazdu v drsnejších podmienkach. Majú rovné riadidlá, prípadne doplnené rohmi a nižšie prevodové stupne umožňujúce šliapanie po veľmi strmých terénoch. Horské bicykle sú vo väčšine prípadov odpružené. Bicykle, ktoré majú len predné odpruženie nazývame „hardtail“ bicykle; predné i zadné odpruženie majú plne-odpružené modely a nakoniec bicykle bez odpruženia nazývame „rigid“. Môžete ich používať nielen do horských terénov, ale prípadne aj na cykloturistiku či denné dochádzanie do práce.

Trekingové a crossové bicykle

Trekingové bicykle sú špeciálne prispôsobené cestné bicykle určené na rôzne povrchy – pevný povrch, hladké cesty, nespevnené cestičky, štrk, hlinu, trávu... Riadidlá môžu mať rovné, lastovičky alebo tvarované. Na rozdiel od cestných bicyklov majú širšie a drsnejšie plášte, aby zvládali náročnejší terén. Dizajn rámu a bŕzd zvládne jazdu aj cez hlbšie blato. Pánsky bicykel z kategórie trekingových bicyklov patrí k najpoužívanejším a najpredávanejším, nakoľko je zlatou strednou cestou medzi cestnými a horskými bicyklami. Trekingové bicykle sú využívané najmä pri športovej cyklistike, na výlety ale aj do mesta.

Cestné bicykle

Cestný bicykel je využívaný na jazdu po rovných a pevných cestách. Má uhladené, úzke kolesá a riadidlá „barany“, vďaka čomu je jazda rýchla a pohodlná. Na náročných a prašných cestách je menej stabilný a nepohodlný. Cestné bicykle majú zväčša nižšiu váhu ako ostatné bicykle a niesú prispôsobené na vozenie veľkej váhy. Cestné bicykle kategorizujeme na pretekárske a vytrvalostné. Typické pretekárske disponujú ťažšími prevodmi, tuhším rámom a umožňujú jazdiť omnoho agresívnejšie. Vytrvalostné bicykle majú ľahšie prevody a tvar bicykla spôsobuje vzpriamenejšiu pozíciu tela.

Mestské bicykle

Pomenovanie „mestský bicykel“ nespadá do konkrétnej kategórie bicyklov, ide skôr o všeobecné pomenovanie. Pri jazde na mestskom bicykli jazdíte vzpriamene. Bicykle majú často rám iba s jednou silnejšou trubkou, čím sa zjednodušuje nastupovanie a jazdenie v nešportovom oblečení.

Štandardne by mali byť vybavené zadným a predným osvetlením, blatníkmi a dodatočne taktiež nosičom, košíkom, stojanom, zvončekom, krytom na reťaz, chráničom na zadné koleso pre zamedzenie vniknutia oblečenia do kolesa. Na rozdiel od cestných bicyklov sú robustnejšie, aby zvládali prejdenie obrubníkov a iných mestských prekážok. Takýto typ bicykla je vďaka svojim špecifikám veľmi efektívny na jazdu po meste a praktický na krátke vzdialenosti. Popularita mestských bicykloch stále stúpa a do módy vstupuje najmä predaj bicyklov v klasickom vintage dizajne.

Vyberte si bicykel najviac vyhovujúci vašim požiadavkám. Nekupujte si cestný bicykel ak chcete jazdiť aj po horách, blate alebo piesku. Ak ste v minulosti vlastnili bicykel, zaspomínajte si čo sa vám na ňom páčilo a čo by ste už viac nechceli. Skvelé rady a rôzne typy bicyklov nájdete na inSPORTline. Zapojte do výberu aj srdce a naisto sa vám podarí nájsť bicykel, z ktorého budete mať dlho trvajúcu radosť.

Späť na kategóriu