Prečo sú jednoručky stále populárne?

Prvou voľbou každého začiatočníka, ktorý sa vyberie do posilňovne sú takmer vždy jednoručky. Viete, prečo je to tak?

Táto otázka sa dá veľmi jedenoducho zodpovedať. Dajú sa využiť pri mnohých cvikoch a sú cenovo dostupné.

Nedajte sa zmiasť ich jednoduchosťou. Keď činky uchopíte a začnete cvičiť zistíte, že dokážu veľké veci. Pri cvičení budete cítiť, ako sa napína váš biceps. Budete mať pocit, že vaše ruky budú konečne vyzerať ako zo žurnálu. Pri cvičení s jednoručkami viete zapojiť viac svalov ako pri iných strojoch na posilňovanie. Vďaka tomu môžete dosiahnúť väčší nárast svalovej hmoty, a to je predsa podstatou posilňovania.

Ceny jednoručných činiek sú navyše veľmi prijateľné. Máte na výber z veľkého množstva rôznych variant. Sú tiež nenáročné na používanie a ľahko ich uskladníte napríklad doma v skrini. Preto sú jednoručky atraktívnou pomôckou na cvičenie.

Činky tohto typu sú považované za jeden z najlepších nástrojov na posiľňovanie svalstva aj u odborníkov. Ich použitie sa odporúča pri rôznych typoch cvičenia. Využijete ich nielen pri silovom, ale aj pri dynamickom spôsobe cvičenia.

Ako ich rozlišujeme?

Činky rozlišujeme podľa ich prevedenia, materiálu, z ktorého boli vyrobené a predovšetkým podľa váhy. Pri výbere činky si v prvom rade premyslite, načo budete činky používať. Pri aeróbnom alebo dynamickom cvičení budete potrebovať iný - ľahší typ činky, ako silovom spôsobe cvičenia. Vtedy je vhodnejšie zvoliť činky s možnosťou zvyšovania váhy.

Podľa materiálu si činky môžete väčšinou vybrať z liatiny, chrómovej ocele, gumy alebo plastu. Najkvalitnejšími ale zároveň aj najdrahšími sú činky z chrómovej ocele.

Keď vyberáte váhu činky, nezabúdajte na to, že bude lepšie začať cvičiť najskôr s ľahšími činkami, maximálne do 10 kg. Váhu činiek môžete postupne zvyšovať. Ak dospejete do fázy, kedy budete cvičiť so skutočne ťažkými činkami, odporúčame vám zaobstarať si radšej trhačky. Tie slúžia na ochranu pred kŕčom pri príliš dlhom cvičení s činkou.

Ako sa používajú trhačky?

Ide o skutočných pomocníkov pri posilňovaní pomocou činiek. Trhačky vyzerajú ako kusy kože, či látky. Oviniete si ich okolo činky a zápästia. Môžete sa potom sústrediť na správnu techniku cvičenia bez obáv, že vám činka vypadne z ruky. Rovnako, ako činky, aj trhačky majú viacero variant na výber. Existujú hákovité trhačky, Olympijské trhačky a trhačky so slučkou.

Dbajte však na správny výber činiek aj trhačiek. Na začiatok sa môžete poobzerať po kvalitných predajoch. Zabezpečujú potrebný servis, predĺženú záruku a v mnohých prípadoch aj bezplatnú dopravu. Medzi takých patrí napríklad inSPORTline. Okrem činiek a trhačiek tu nájdete aj posilňovacie lavice a všetky pomôcky na cvičenie, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácej posilňovni.

Späť na kategóriu