Prečo by mala byť posilňovacia lavica neoddeliteľnou súčasťou vášho tréningu?

Je na svete niekto, kto by netúžil po perfektnej vyšportovanej postave? Nemá ju však každý, mnoho ľudí nemá nato dostatočnú chuť, vôľu alebo si nevedia vyhradiť čas, aby na sebe mohli pracovať. Je skutočne mnoho spôsobov, ako zhodiť kilá navyše či nabrať svaly a mať vysnívanú postavu. Ideálnou voľbou je kombinácia niekoľkých spôsobov. Každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o fitness vie, že samotné cvičenie alebo samotná strava výsledky neprinesie. Treba ich preto spojiť, aby vzájomne dokázali priniesť optimálne výsledky. Zdravej strave by ste nemali venovať pozornosť len pri chudnutí, pomáha vám udržiavať zdravie v celom tele. Najdôležitejší je dostatočný prísun proteínov, vitamínov a minerálov, ktoré sú základom pre správne fungovanie vášho tela. Mali by ste preto jesť dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín, rýb, mäsa a mliečnych výrobkov. Pomôžu vám udržať si kondíciu.

Ako sme už spomenuli, samotná strava vám svaly nevyčaruje. Preto je potrebné sa zamerať tiež na cvičenie, pri ktorom si posilníte všetky partie. Skvelou pomôckou sú posilňovacie lavice. Nájdete ich v každej posilňovni, alebo si jednu môžete zaobstarať aj domov. Domáce fitko naberá na popularite a nezriedka môžete u známych natrafiť na stroje, ktoré ste videli v posilňovni. Na výber máte nespočetné množstvo lavíc, slúžiacich na precvičenie rôznych častí tela. Ak potrebujete posilňovač brušných svalov, siahnite po šikmej lavičke, ktorá je navyše ľahko skladovateľná a nezaťaží váš rozpočet. Využijú ju aj nároční športovci, pre ktorých sú brušáky neoddeliteľnou súčasťou tréningu. Existuje množstvo rôznych veľkostí a prevedení z ktorých si vyberú aj tí najnáročnejší. Veľmi účinnou fitness pomôckou je lavica na rebriny. Okrem brušných svalov s ňou precvičíte aj ruky. Ak vám pri tréningu nebude stačiť iba obyčajná šikmá či rovná lavica, môžete si zadovážiť nastaviteľnú lavicu, ktorá je ideálnou pomôckou aj pri základných cvikoch. Neslúži len na posilňovanie brušných svalov, ale aj na cviky s jednoručkami a vzpieračskými tyčami. Zabezpečí vám dostatočný komfort pri cvičení, na aký ste zvyknutý z posilňovne. Jednoduchým prenastavením sklonu si môžete precvičiť bicepsy, prsné svaly, brucho, chrbát, či stehná. Nastaviteľná lavica môže byť vynikajúcim pomocníkom na ceste za dokonalou postavou.

Pre fyzicky zdatnejších a najmä pre mužov sú skvelým fitness náradím bench lavice. Využívajú sa na dosiahnutie pevného a mohutného hrudníka. Vďaka rôznym možnostiam nastavení ich perfektne prispôsobíte svojim potrebám. S bench lavicou bude váš tréning rovnako efektívny, ako v dobrom fitku. Investícia do nej sa vám postupne vráti, keď budete mať telo, o ktorom ste snívali. Ak ste prevádzkovateľom fitness centra, táto lavica u vás nesmie chýbať.

Vynikajúcim pomocníkom pre posilňovanie nôh je leg press lavica. Zabezpečuje maximálny objem svalov na nohách. Využíva sa pri cviku podobnom drepu so záťažou, ale vykonáva sa v stoji. To spôsobuje, že je na kĺby kladená menšia záťaž, čím si šetríte vaše zdravie. Ak o laviciach na cvičenie chcete vedieť viac, môžete využiť aj nášho podrobného radcu - Ako vybrať správnu posilňovaciu lavicu.

V dobrej posilňovni by nemala chýbať ani niektorá zo scottových lavíc, ideálna najmä na posilnenie rúk. Podľa svojho zamerania sa preto zvykne nazývať tiež bicepsová lavica. Existuje vo viacerých prevedeniach vhodných pre mužov aj ženy. Nakoľko nezaberá veľa miesta, môže sa stať aj súčasťou vašej domácej posilňovne. Je len na vás, ktoré posilňovacie lavice si zadovážite. Pri výbere myslite nato, na aké svaly sa chcete zamerať, aby vám poslúžili čo najlepšie.

Späť na kategóriu