Podložka na cvičenie, prečo by ste ju mali mať?

S podložkou na cvičenie viete rýchlo vytvoriť telocvičňu aj u vás v obývačke. Nejde len o komfort pri cvičení, ale pri intenzívnych cvikoch chráni vašu chrbticu, kolená, dlane a iné časti tela pred zraneniami a odreninami. Táto pomôcka je pomerne lacná, takže by ste ju určite mali zvážiť aj pri domácom cvičení.

Najvyužívanejšie sú podložky na cvičenie pri jóge, aerobiku, fitness, kruhovom tréningu, gymnastike, pilates, pri strečingu i zahrievaní. Pred nákupom podložky zvažujeme hlavne jej typ, veľkosť a nakoniec farbu podľa vkusu. Brať do úvahy môžete materiál, jej jednoduchosť čistenia, spôsob zloženia a veľkosti po zložení. No najdôležitejšie je si vybrať ten správny typ podložky pre vaše cvičenie. Po prečítaní tohto článku spoznáte rôzne typy podložiek a dúfame, že vás správne dovedie k tej ideálnej.

Podložka na jógu

Podložka na jógu je tenšia (0,3 – 0,6 cm) ako na pilates. Veľa jógových póz sa vykonáva na nohách, takže potrebujete, aby bola podložka pevnejšia. Ďalšou nutnou vlastnosťou je vyššia protišmykovosť a priľnavosť o zem pre stabilitu v zložitých pózach. Ideálna dĺžka je 120 – 190 cm a šírka 55 – 80 cm. Najbežnejším materiálom môže byť PVC, guma alebo prírodný materiál. Podložky sú odlišne vyrábané pre špecifické typy jógy, môžu obsahovať výstupky. Napríklad ku hatha alebo power joge potrebujete silnejší protišmykový povrch.

Podložka na pilates

Táto podložka je naopak hrubšia ako na jógu (zvyčajne 1,5 – 1,9 cm), s dĺžkou od 140 do 215 cm a šírkou od 58 do 100 cm. Protišmykový povrch sa nachádza len na spodnej strane. V tomto prípade vrchná strana podložky musí byť kĺzavá, pre špecifické pilatesové cviky. V porovnaní s ostatnými podložkami je taktiež pevnejšia,  hustejšia a je tvorená z penového materiálu.

Podložka na aerobic

Strečingové, aerobic či fitness podložky sú užšie ako pilatesové, so šírkou max 60 cm. Dĺžka je zväčša porovnateľná ako pri podložkách na jógu alebo pilates. Častou výhodnou vlastnosťou je ľahká zmývateľnosť týchto podložiek.

Ochranné a záťažové podložky

Tieto podložky sa vyznačujú najmä zvýšenou pevnosťou. Na výber máte menšie podložky, ktoré viete ľahko zrolovať a odpratať, alebo také, ktoré na podlahe ostávajú trvale a chránia ju. Takéto stále podložky sú poskladané ako pexeso z viacerých kusov, v závislosti od priestoru. Vhodné sú primárne ako ochrana podlahy pod váhou a vibráciami ťažkých kardio trenažérov a prístrojov na cvičenie.

Dúfame, že ak budete zvažovať kúpu novej podložky, s výberom budete mať teraz jasno. Široký výber rôznych podložiek nájdete na inSPORTline.

Späť na kategóriu