Nafukovací alebo pevný paddleboard? Vieme, ktorý bude pre vás vhodnejší

Ak ste sa niekedy o paddleboard zaujímali alebo plánujete jeho kúpu, iste viete, že sa delí na pevné a nafukovacie. Logicky sa dá odvodiť, že nafukovacie paddleboardy majú výhodu v rozmeroch, v skladovaní či bezproblémovom transporte. Na druhej strane aj pevné paddleboardy majú určité výhody, o ktorých si povieme v nasledujúcom článku. Ak si teda stále nie ste istí, či nafukovací alebo pevný tak nezúfajte, pomôžeme vám tento problém vyriešiť. 

Skladovanie, alebo ako ste na tom s priestorom?

Jeden z najkľúčovejších parametrov je práve spomínané skladovanie. Je nutné si uvedomiť, či máte skladovací priestor pre pevný paddleboard alebo nie (priemerná výška paddleboardu je cez 3 metre). Ak bývate napríklad v byte a už dopredu viete, že priestor nemáte, potom je nafukovací paddleboard pre vás jasnou voľbou.

Druhým kritériom je aj dostupnosť vody. Nie každý má jazero alebo rieku po ruke a väčšinou tak musíte za touto zábavou cestovať. V takom prípade oceníte skôr nafukovací paddleboard, ktorý ľahko hodíte do kufra auta. Ten, kto má na aute záhradku, jazdí častejšie alebo má vodu pár krokov, uvíta naopak pevný paddleboard. Prinajmenšom si ušetrí čas aj sily pri nafukovaní.

Vedeli ste že:

Nafukovací paddleboard muž nafúkne v priemere za 7 minút? Ženám to trvá v priemere o minútu dlhšie.

Odolnosť je v určitých prípadoch tiež dôležitá

Okrem skladovania je tiež dôležité si uvedomiť, kde budete najčastejšie jazdiť. Pevné paddleboardy majú v tomto ohľade značnú výhodu. Logicky sú pevnejšie a odolnejšie, preto sú mimo jazerá a rybníky vhodné aj na divoké rieky, kde sa môžete stretnúť s plytkou vodou a naraziť tak na plytké dno (kamene). Nafukovacie paddlebaordy sú naopak určené prevažne do pokojnejších vôd (rybníky, jazerá, pokojné rieky), kde plytké dno nehrozí.

Rýchlosť a skúsenosti

Ako je to s rýchlosťou? Všeobecne platí, čím je paddleboard užší a dlhší, tým je rýchlejší. Naopak čím je kratší a širší, tým je pomalší a vhodný tak skôr pre začiatočníkov. Tí, ktorí majú s paddleboardingom nejaké skúsenosti zvolia skôr dlhší paddleboard, pretože stabilita je pre nich hračkou, a naopak budú chcieť pridávať na rýchlosti. Samotnú rýchlosť však ovplyvňuje aj typ dosky. Ak chcete dosiahnuť maximálnu rýchlosť, lepšie sa vám to bude dariť s pevným plavákom. Niektoré totiž disponujú špeciálnou drážkou, ktorá vytvára akúsi "vzduchovú bublinu" a umožňuje tak vyvinúť vyššiu rýchlosť. Túto drážku pri nafukovacích paddleboardoch bohužiaľ nenájdete.

Stále nemáte jasno?

Ak si ani po prečítaní tohto článku nie ste úplne istí, položte si jednoduchú otázku. Ako často a kde budem na paddleboarde jazdiť? Ak budete jazdiť na paddleboarde skôr rekreačne cez víkendy s rodinnou a zároveň nebývate niekde pri rieke, potom je pre vás ideálny nafukovací paddleboard. Ľahko ho zbalíte, nebude vám nikde prekážať, vezmete ho do auta a keďže nebudete profi pretekár, bude pre vás dôležitejšia stabilita ako rýchlosť.

Naopak, ak už ste na paddleboarde niekedy jazdili a viete, že vás to veľmi baví, bývate pri vode alebo prevážanie nie je pre vás problém, potom vyberte pevný paddleboard. Nielen že po čase budete chcieť jazdiť rýchlejšie a rýchlejšie, ale napríklad raz zavítate aj na divokejšiu rieku, kde má pevný paddleboard značné výhody. 

Pri rozhodovaní Vám pomôže aj náš radca - Ako vybrať paddleboard?

Späť na kategóriu