Na čo dávať pozor pri výbere kolieskových korčúľ a longboardu?

Ak milujete pohyb a radi pri ňom využívate rôzne pomôcky, viete, že je vždy lepšie staviť na vyššiu kvalitu. Iba kvalitné pomôcky totiž zabezpečia dostatočnú funkčnosť a bezpečnosť. Niektoré prvky dokážu ich používanie zlepšiť a niektoré naopak zhoršiť. V tomto článku vám poradíme, ako rozpoznať kvalitu kolieskových korčúľ a longboardov, aby boli pre vás zdrojom zábavy namiesto zbytočných úrazov.

Kolieskové korčule

Veľmi populárnou aktivitou vo voľnom čase je jazda na kolieskových korčuliach. Kolieskové korčule sa delia na jednoradové (in-line) a dvojradové. Topánky zabezpečujú stabilitu nôh, najmä v oblasti členkov. Ich strih je odlišný podľa typu korčúľ. Rýchlostné majú nižší strih. Outdoorové a detské naopak vyšší. Podrážka je vyrobená z odvetraného vystuženého plastu. Veľkosť odporúčame vybrať o pol až celé číslo väčšiu.

Súčasťou korčúľ je tiež rám. Ten spája topánku a kolieska. Vyrába sa z plastu alebo z hliníka. Kratší rám umožní jednoduchšie ovládanie. Najkvalitnejšou voľbou je hliníkový rám priskrutkovaný k topánke. Ďalej môže byť rám prilepený, prinitovaný, alebo vylisovaný spolu s topánkou ako celok.

Veľkosť koliesok vyberajte podľa vašich preferencií. Menšie kolieska sú vhodné pre začiatočníkov a hokejistov, zatiaľ čo väčšie sú určené skôr pre vytrvalostných a rýchlostných korčuliarov. Dôležité sú tiež ložiská. Tie ovplyvňujú kvalitu jazdy aj rýchlosť. Ich kvalitu spoznáte podľa číslovania ABEC – čím je číslo vyššie, tým je vyššia aj kvalita ložísk.

Longboard

Trend jazdenia na longboarde sa u nás udomácnil neskôr, ako kolieskové korčule. Jazda na ňom je spojením surfovania a jazdy na skateboarde a napodobňuje surfovanie na pevnom povrchu. Longboard je veľmi podobný skateboardu. Ide tiež o dosku na kolieskach s tým rozdielom, že doska je dlhšia a kolieska väčšie. To prináša lepšie pohodlie a tiež vyššiu rýchlosť. Či jazdíte sami, alebo s priateľmi, longboard vám vždy prinesie množstvo zábavy.

Podľa rôznych štýlov jazdy a skúseností používateľa sú longboardy vyrábané v rozličných prevedeniach, tvaroch, dĺžkach a šírkach. Podľa tvaru rozlišujeme dva typy longboardov vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Pintail má tvar natiahnutej kvapky a je určený skôr pre zjazdárov (cesty a downhill). Symetrický tvar má oba konce rovnaké a je vhodný na freestyle, dancing a kĺzanie.

Stabilitu longboardu, hlavne pri otáčaní ovplyvňuje dĺžka dosky a rázvor koliesok. Dlhší rázvor zabezpečuje lepšiu stabilitu pri rýchlej jazde, ale rýchlosť a presnosť otáčania je horšia ako pri kratšom longboarde.

Doska sa vyrába z tenkých vrstiev dreva. Používa sa najmä javorové, brezové, ale aj iné. Vrstvy sú k sebe prilepené a zlisované. Medzi bežné konštrukcie patrí aj sendvičová, ktorú väčšinou tvorí bambus a sklolaminát. Ich výhodou je ľahkosť, ohybnosť. Sú určené skôr na skákanie. Počet vrstiev sa mení podľa výrobcu. Čím viac je použitých vrstiev, tým je doska tuhšia a ťažšia. Ďalšou možnosťou je kombinácia vrstiev z peny obalenej napríklad v karbóne a z mäkkého dreva. Takto vyhotovené longboardy majú ľahkú a pevnú dosku, a sú ideálne pre zjazdárov.

Ak nakupujete longboard, alebo kolieskové korčule, venujte výberu dostatočnú pozornosť. Vyberajte podľa vkusu aj podľa vášho štýlu jazdy. Na inSPORTline nájdete tieto, ale aj iné výrobky v mnohých variáciách typov a dizajnov. Odmenou za dôkladný výber bude výrobok, ktorý možno aj prevýši všetky vaše očakávania.

Späť na kategóriu