Moto oblečenie – čo vám netreba a čo musíte mať

Každému z nás je jasné, že jazda na motorke má svoje bezpečnostné riziká. Podľa štatistík, jazda na motorke je až 33 krát rizikovejšia ako jazda osobným automobilom. Podľa motorkárskeho príslovia existujú dva typy moto jazdcov: Tí čo haváriu prežili a tí, ktorí žiaľ nie. Cieľom tohto článku nie je Vás vystrašiť, chceme vám dokázať, že so správnym moto oblečením môžete jazdiť oveľa bezpečnejšie. Udrží vás tiež v suchu keď zaprší, v pohodlí keď je horúco, v teple keď je chladné počasie a ochráni vás v prípade kolízie či dokonca nehody. Aké kúsky oblečenia by mali patriť k základnej výbave každého motorkára?

Ochrana rúk - rukavice

Hneď druhá vec po prilbe sú rukavice. Sú najdôležitejším bezpečnostným prvkom. Prečo? Ľudia sa prirodzene snažia zabrániť pádu a ruky sú väčšinou prvou časťou tela, ktorá sa pri páde dotkne zeme alebo vozovky. Ruky sú ale zároveň veľmi citlivé a pre naše fungovanie nevyhnutne potrebné. Dokonca aj pri nízkej rýchlosti na parkovisku si ich môžete ľahko zraniť ak práve nemáte rukavice na rukách. Tak ako aj v prípade ostatného vybavenia, mali by ste používať predovšetkým produkty výhradne určené pre moto jazdcov. Koža a textilné materiály, z ktorých je motorkárske oblečenie a doplnky vyrobené a spôsob šitia, sú úplne líšia od bežných materiálov a odevov.

Moto rukavice výrazne ochránia vaše ruky pred nárazmi aj odreninami. V prípade nehody musia vždy ostať na rukách, na čo slúži nastaviteľný popruh okolo zápästia. Rukavice by vám mali obopínať zápästia pevne a stabilne. Väčšina rukavíc určených pre jazdu na motorke má polykarbonátové protektory chrbta a kĺbov ruky na tlmenie nárazu pri dopade. Ochrana dlane je takisto dôležitá, pretože práve dlane dopadnú na zem ako prvé a pohltia väčšinu energie dopadu na vozovku. Pri jazde bez rukavíc budete mať studené ruky už po krátkej jazde aj pri relatívne teplom počasí. Kvalitné moto rukavice chránia ruky pred vetrom, vodou aj chladom.

Bundy, nohavice a kombinézy pre jazdu na motorke

Kvalitné moto oblečenie a doplnky vás ochránia nielen pred nepríjemným poškodením kože. Pevnejšie materiály sú schopné Vás ochrániť pri pádoch vo vysokých rýchlostiach. Myslite na to pri sledovaní cien za bundy, nohavice a kombinézy. Kúpite síce aj lacné moto oblečenie, ktoré vás síce ochráni, ale väčšinou len raz a aj to nie je isté, či dostatočne. Kvalitnejšie a drahšie moto kombinézy alebo sady búnd s nohavicami vám poskytnú oveľa viac priamej ochrany a vydržia vám oveľa dlhšie.

Z textilných materiálov hľadajte také, ktoré majú zvýšenú pevnosť a odolnosť. V prípade kožených vecí si veľmi všímajte kvalitu, spracovanie, šitie a hrúbku kože. Kvalitné kožené veci od renomovaných svetových výrobcov vám vydržia pokojne aj celý život. Papierovo tenkú kožu zničíte hneď pri prvom páde. Podobne je to s vodeodolnými membránami – neznačkové nevydržia ani jemný letný dáždik a naopak značkové vás ochránia pred ďaleko väčšou nepriazňou počasia. Opäť si všímajte utesnenie spojov a okolia zipsov. Moto oblečenie vám musí správne sedieť, nikdy si nekupujte o číslo väčšie za účelom používať ho ako dodatočnú vrstvu oblečenia. Funkčný priestor je už zarátaný vo veľkosti. Ochranné pancierovanie by malo pokrývať čo najviac zraniteľných časti tela – chráni lakte, predlaktia, ramená, chrbát, hrudník, bedrá, kostrč...

Moto obuv

Povedzme, že vážite 84 kg a vaša motorka váži priblížne 300 kg, potrebujete udržať minimálne 384 kg na jednej nohe na nerovných, rozbitých, klzkých povrchoch vždy, keď úplne zastavíte. Túto úlohu zvládne jedine kvalitná moto obuv. Vyberte si takú obuv, ktorá bude dostatočne robustná, bude vám dokonale sedieť, spevní vám členok a bude mať pevnú a vystuženú podrážku.

Ak s jazdením na motorke ešte len začínate, alebo si chcete konečne kúpiť poriadne moto oblečenie, neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď čo presne a od akého výrobcu kupovať. Bohatú ponuku moto oblečenia a doplnkov nájdete na inSPORTline. U nás si  vyberiete to, čo bude štýlu vášho jazdenia najviac vyhovovať.

Späť na kategóriu