Fitness podložka: na čo všetko ju dokážeme použiť?

Šport nie je len o cvičení v posilňovni alebo na niektorom z množstva ihrísk, ktoré existujú. Význam tohto slova je omnoho širší, ako by sa vám mohlo zdať. Pod týmto pojmom si dokážeme predstaviť aj rôzne iné pohybové aktivity ako napríklad bicyklovanie, korčuľovanie, aerobic, fitness, cross fit, jogu alebo pilates. Hoci tento druh pohybu mnohí za šport nepovažujú, no aj v tomto prípade ide o fyzickú námahu, pri ktorej si udržiavame nielen kondíciu, ale aj formujeme telo. Nezáleží na tom, či cvičíte jogu alebo driete hodiny vo fitku, športovcom sa môžete nazývať tak či tak. Ľahšie druhy športu využívajú najmä ženy, ktoré sa nechcú počas tréningu len tvrdo nadrieť, ale hlavne si chcú oddýchnuť od všetkých povinností a zahriať si celé telo.  

Pre ne je najlepšou voľbou spomínaná joga, pilates, aerobic alebo fitness, kedy si diktujú vlastné tempo a pri precvičovaní celého tela nepotrebujú takmer žiadne pomôcky. Najdôležitejšími sú v tomto prípade podložky na cvičenie, ktoré majú obrovské množstvo výhod. Okrem toho, že dokážu premeniť akékoľvek miesto na telocvičňu za jednu sekundu, sú tiež finančne nenáročné. Zakúpiť si ich môžete za pár eur, vďaka čomu sa zvýši komfort vášho tréningu tak, ako ste ho doteraz nepoznali. Hlavným cieľom podložky je ochrana pred zraneniami, ku ktorým môže počas cvičenia na podlahe dôjsť. Asi by pre vás nebolo nič príjemné, keby ste cvičili na tvrdej zemi, z ktorej by vás bolelo celé telo. Ešte predtým, ako si však podložku zakúpite, popremýšľajte nad jej veľkosťou, typom a farbou. Zaujímajte sa aj o spôsobom, akým ju dokážete najlepšie vyčistiť, zloženie a veľkosť po rozložení. Toto sú hlavne parametre, ktoré rozhodujú o tom, či budete s podložkou spokojný alebo nie. Hoci podložky vyzerajú takmer rovnako, nie každá je vhodná na všetky druhy cvičení.

Podložka na pilates

Hrúbka podložky na pilates by mala byť v rozmedzí od 1,5 -1,9 cm a dĺžka by mala spĺňať kritériá 140 až 215 cm. Môže byť o niečo širšia ako podložka na jogu a to od 58 do 100 cm. Nezabúdajte však na to, že zo spodnej strany by mala mať protišmykový povrch, ktorým predídete zraneniu pri šmyku a páde. Naopak, vrchná strana sa bez kĺzavého povrchu nezaobíde a to z dôvodu správneho vykonávania pilatesových cvikov. V porovnaní s klasickými podložkami ide o špeciálny druh, ktorý má byť hutnejší a pevnejší.

Podložka na jogu

Táto podložka je špecifická tým, že je o niečo tenšia ako tá na pilates. Je potrebné, aby ste pod ňou cítili pevnú zem, nakoľko množstvo jogových cvikov  je praktizovaných v stoji. Ak by ste ju mali príliš hrubú, cviky by vám narúšala zlá rovnováha.  Treba myslieť aj na to, že podložka na jogu  musí byť zvrchu  protišmyková a zároveň musí poriadne priliehať na zem. Jej ideálna dĺžka je 120-190 cm a šírka by mala spĺňať rozmedzie 55-80 cm. Najčastejšie používanými materiálmi sú guma, PVC alebo rôzne prírodné materiály. Túto podložku je potrebné vyberať aj podľa druhu jogy, ktorý cvičíte.  

Podložka na fitness

Malé podložky na podlahu môžete využívať nielen pri strečingu, ale dokonca aj pri fitness tréningu. Zvyčajne je užšia ako tá na pilates a nepresahuje šírku 60 cm. Dĺžka je však veľmi podobná a je len na vás, akú si vyberiete. Dávajte pozor na to, aby bol jej povrch ľahko umývateľný, inak si budete každú chvíľu kupovať novú.

Záťažové a ochranné podložky

Tento druh podložiek je pevnejší, ale aj menší. Na výber sú napríklad podložky, ktoré dokážete po tréningu zrolovať a uložiť na jednom miesto, ale aj viackusové, ktoré tam môžete ponechať. Ich cieľom je ochrana podlahy pred ťažkou váhou prístrojov nielen doma, ale aj v posilňovniach.

Vo všeobecnosti však platí, že na trhu je k dispozícii obrovské množstvo podložiek na cvičenie, z ktorých si budete vyberať jednu len veľmi ťažko. Preto sa treba zamerať na kritériá závisiace od druhu športu, ktorý vykonávate a vaše rozhodovanie bude o čosi jednoduchšie.

Späť na kategóriu