Fitlopty - ako si správne vybrať a používať ich

Fitlopty alebo gymnastické lopty zažili pred niekoľkými rokmi obrovský boom. Dodnes sa s nimi stretávame veľmi často. Prečo sú tieto cvičebné pomôcky také obľúbené a ako si vybrať zo širokej ponuky?

Hoci samotný názov, gymnastické lopty, vzbudzuje dojem, že sa hodia iba na striktne posilňovacie účely, opak je pravdou. Fitlopty sú perfektnou náhradou za klasické stoličky. Pomáhajú fyzioterapeutom dostať pacientov späť do formy. Na trhu môžete nájsť viacero typov a veľkostí. Stačí si len vybrať.

Ako vybrať správnu veľkosť

Gymnastické lopty sú vyhotovené s 5 rôznymi priemermi: 45, 55, 65, 75 a 85 cm. Najmenšia veľkosť sa odporúča najmä deťom do 150 cm. Priemer 85 cm ocenia najmä muži s výškou 185 cm a viac. Veľkostnú tabuľku nájdete tu.

Pri výbere fitlopty sa nespoliehajte iba na svoju výšku. Navštívte fitness centrum alebo showroom nejakého obchodu, posaďte sa na viacero. Potom si objednajte takú veľkosť, ktorá vám sedela najlepšie.

Typy gymnastických lôpt

Klasické fitlopty, to znamená bez nejakých špeciálnych úprav, sú najfrekventovanejšie využívané. Hodia sa pre univerzálne posilňovanie brucha a stredu tela. Sú najlacnejší a najľahšie zohnateľný produkt.

Keď chcete svoje gymnastické lopty využívať ako stoličky, existujú na trhu špeciálne typy. Balónová stolička vám pomôže prežiť dlhé hodiny v sedavom zamestnaní bez toho, aby ste skončili s nepekným hrbom a poškodenou krčnou chrbticou. Toto kreslo s gymnastickou loptou je vybavené výškovo nastaviteľnou opierkou a kolieskami. Dá sa jednoducho zakomponovať do každej kancelárie.

Rozšírené možnosti vám ponúkajú fitlopty s úchytkami. Môžete s nimi precvičiť aj horné svalové partie.

Benefity

Hlavnou výhodou gymnastických lôpt je, že nútia vaše telo udržať rovnováhu aj pri obyčajnom sedení. Zapájajú hlboké svaly chrbta, ktoré využívate pri všetkých typoch športov, od behu až po tenis.

Okrem obyčajného sedenia môžete fitlopty využiť aj na celú škálu cvikov. Ak chcete precvičiť spodné partie tela, stačí si ju dať za chrbát, oprieť o stenu a urobiť niekoľko sérii drepov. Okrem stehenných svalov a zadku zapájate aj telesné jadro.

Stabilné fitlopty sa pohybujú v cenovej relácii od 9 € až po 100 €. Záleží len od toho, aké nároky máte. Či už hľadáte funkčné sedenie alebo posilňovaciu pomôcku, určite si vyberiete z ponuky gymnastických lôpt spoločnosti inSPORTline.

Späť na kategóriu