Aký typ a tvar longboardu je najvhodnejší?

Longboard patrí bezpochyby medzi trend v oblasti skateboardingu a osloví každého adrenalínového nadšenca, ktorý zbožňuje rýchlu jazdu. Na trhu sa môžeme stretnúť s radom longboardov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Ako už názov napovedá "long board" je charakteristický svojou dlhou doskou, ktorá meria okolo jedného metra. Určite ste si však všimli, že nie všetky longboardy majú rovnakú dosku. Práve tvar rozhoduje, pre aký typ jazdy sa doska hodí a my vám poradíme, aký typ, tvar i dĺžku longboardu si vybrať.

Typ longboardu:

Než si začnete vyberať longboard, je nutné si uvedomiť, kde budete najčastejšie jazdiť. Z tohto dôvodu delíme longboardy podľa tvaru na 4 druhy, ktoré sa od seba mierne líšia, čo má vplyv na spomínaný terén.

Pintail (mesto)

Rovná doska v tvare kvapky sa stala bezpochyby najobľúbenejším typom longboardu. Pre svoju jednoduchú ovládateľnosť je vhodný najmä pre začiatočníkov. Ak budete navyše tráviť čas prevažne v meste, potom je pintail longboard pre vás ideálny.

Cruiser (mesto/park)

Longboardy nazývané cruiser cielia na pokročilejších jazdcov, ktorí chcú brázdiť ulice mesta, ale zároveň zavítajú aj do parku či na nejakú U-rampu. Tvarom sa viac podobajú skateboardu, vďaka čomu je možné vykonávať väčšinu trikov ako na skateboarde. Vyššia hmotnosť a rozmery však vyžadujú väčšie schopnosti a silu jazdca.

Hybridný (cesta/park)

Charakteristickým rysom hybridných longboardov je montovanie truckov spôsobom drop-thru, teda trucky sú montované zvrchu dosky. Kolieska sú bližšie pri doske a výrezy zabraňujú kontaktu koliesok s doskou. Dosky vďaka tomu dosaahujú vyššiu stabilitu. Hybridné longboardy bývajú aj o niečo kratšie, preto je možné s nimi vykonávať rôzne triky pri zjazdoch, ale aj v skateparkoch. Hybridné dosky sú vhodné na downhill, freeride či carving.

Drop-through (kopce, cesty)

Dosky s názvom Drop-through sú jasnou voľbou pre milovníkov adrenalínu a skúsených jazdcov. Rovnako ako hybridné longboardy majú montovanie truckov zvrchu. Naviac majú špeciálne tvarovanie, kedy je prostriedok dosky nižšie než miesta uchytenia truckov. Vďaka tomu majú longboardy znížené ťažisko, čo umožňuje dosiahnuť veľkú priľnavosť vo vysokých rýchlostiach. Drop-throug longboardy sú vhodné pre downhill alebo freeride.

 

Typy longboardů

Veľkosť dosky:

Ak už viete, kde budete jazdiť a vybrali ste si typ dosky, potom je dôležitá aj samotná veľkosť. Tu však platí jednoduché pravidlo. Čím je doska menšia a vyššia, tým je obratnejšia. Naopak dlhšie a nižšie konštrukcie sú rýchlejšie, ťažšie ovládateľné a vhodnejšie skôr pre skúsenejších jazdcov.

Do mesta a na pomalšiu jazdu odporúčame longboardy s dĺžkou dosky 71 cm a viac (28"+). Takto krátke longboardy oceníte pri prekonávaní prekážok ako sú pätníky, diery na ceste či iné nerovnosti a samozrejme v parkoch či na u-rampách.

Pre downhill a Freeride vyberajte skôr dlhšie dosky od 97 cm a viac (38"+). Ak budete chcieť schádzať kopce, prípadne dosiahnuť vyššie rýchlosti na rovnej ceste, iste oceníte väčšiu dĺžku.

Věděli jste že...Vedeli ste že…
Longboardy boli vytvorené za účelom rýchlej jazdy po asfaltových cestách a mali simulovať niečo ako "surfing na súši"? Pri jazde robíte totiž rovnaký pohyb, ako pri surfovaní na vlnách.

Späť na kategóriu