Ako vybrať kolieskové korčule?

 Čo sledovať pri nákupe kolieskových korčúľ?

In-line korčuľovanie, alebo ak chcete jazda na kolieskových korčuliach, sa stala športovým hitom posledných rokov. Než sa rozhodnete k nákupu kolieskových korčúľ, je treba si ujasniť niektoré kritéria. Kolieskové korčule sú dokonalým nástrojom na relaxáciu a pohyb, či už to v rekreačnej či športovej podobe. Sú vhodné pre celý rad aktivít a je len na Vás, ktorú si vyberiete.

Pri výbere sledujeme:

 

 Aký typ kolieskových korčúľ vybrať?

Záleží na tom, či ste pokročilý a viete, aký typ korčúľ Vás najviac baví alebo sa radíte medzi začiatočníkov a ešte nemáte vyhradený žiaden štýl. Tiež je dôležité, na akom povrchu budete najčastejšie jazdiť a na základe týchto požiadaviek vyberať.

 Fitness In-line korčule 
Tieto korčule patria medzi najrozšírenejšiu kategóriu kolieskových korčúľ v SR. Fitness In-line korčule sú vďaka celkovej konštrukcii predurčené pre kondičnú či rekreačnú jazdu. Sú dobre ovládateľné, majú pohodlnú a dobre vetranú topánku.

 Aggressive In-line korčule
Tieto korčule využívajú predovšetkým vyznávači trikov a sú určené pre prekážkové jazdenie, jazdu v skate parkoch alebo pre street jazdu. Aggressive korčule sú dobre ovládateľné a obsahujú niekoľko bezpečnostných prvkov. Odolajú extrémnemu zaťaženiu pri rôznych skokoch, grand či slidoch. Väčšina ponúkaných aggressive korčúľ je UFS kompatibilná, čo umožňuje kupovať diely aj od iných výrobcov.

Rychlostné (závodné) kolieskové In-line korčule
Športové výkonnostné kolieskové korčule sú určené pre závody a intenzívny tréning. Sú konštruované na časté jazdenie a vyššiu záťaž. Rýchlostné In-line korčule majú veľakrát predĺžený rám, ktorý obsahuje až päť koliesok a je pripevnený na topánke s nízkym členkom. Hodí sa predovšetkým pre skúsených korčuliarov a profesionálov.

Slalomové In-line korčule
Tieto korčule sú väčšinou vybavené menšími kolieskami blízko pri sebe a sú ideálne pre všestrannú slalomovú jazdu medzi prekážkami. Slalomové In-line korčule sú určené skôr pre mierne pokročilých a pokročilých korčuliarov, ktorí budú jazdiť skôr po kvalitnejšom povrchu.

Detské kolieskové korčule
Veľkou výhodou pri niektorých druhoch detských korčúľ je nastaviteľná veľkosť (tzn. posuvnou špičkou, prípadne pätou), ktorá umožňuje komfort a pohodlie začínajúceho malého korčuliara či korčuliarky. Dôležité je tiež zvážiť intenzitu a spôsob jazdenia a podľa toho zvažovať ďalšie dôležité prvky ako sú použité materiály pre výrobu topánky (plast, textil), rám (hliník, kov, plast), typ ložísk a veľkosť koliesok.

 

 Veľkosť a tvrdosť koliesok sú veľmi dôležité

Kolieska sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje výkonnosť korčule. Veľkosť koliesok sa udáva v mm na bočnej strane kolieska, napr. 80/20, kde väčší údaj označuje priemer a menší hrúbku. Veľké kolieska sú rýchlejšie a vhodné aj na menej kvalitný povrch. Naopak menšie kolieska sú pomalšie, určené skôr pre kvalitnejšie povrchy, avšak lepšie ovládateľné. 

Tabuľka veľkosti koliesok a ich určenie

Rýchlosť kolies Veľkosť kolies Pokročilosť fitness korčuľovania
 Pomalšie  76 - 80 mm Pomalšie kolieska sú vhodné skôr pre začínajúcich korčuliarov, ktorí sa učia držať stabilitu a nepotrebujú vysokú rýchlosť.
 Stredne rýchle  81 - 84 mm Stredne rýchle kolieska sú určené takmer pre všetky typy užívateľov rôznych skúseností (univerzálne).
 Rýchle  85 mm a viac Kolieska od 90 mm sú veľmi rýchle, vhodné pre skúsených korčuliarov (jedná sa o rýchlostné kolieskové korčule).
 Deti  60 - 70 mm Pre väčšiu bezpečnosť detí sú vhodné menšie kolieska, ktoré nie sú tak rýchle a deti sa učia skôr stabilitu a techniku jazdy.

Pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch sú vhodné menšie kolieska (55 - 62 mm) kvôli lepšej ovládateľnosti pri freestyle.

Durometer je prístroj na meranie relatívnej tvrdosti, ktorá sa často zisťuje pri výrobkoch z gumy a plastu. Tvrdosť má niekoľko škál, pričom škála označená písmenom "A" (od toho je odvodené napríklad označenie 78A) je používaná práve pre kolieska. Číslo pred písmenom "A" je vždy z intervalu od 0 do 100, kde 0 značí minimálnu tvrdosť a 100 naopak veľmi tvrdý plast. Akú tvrdosť koliesok zvoliť nie je tak jednoznačné a všeobecne nám napovie nasledujúca jednoduchá tabuľka:

72A, 78A, 82A, 85A
   Priemerná životnosť   ---------------------------   Najdlhšia životnosť
 Vysoká ovládateľnosť   ---------------------------   Priermerná ovládateľnosť  
Vysoká odrazivosť   ---------------------------   Priemerná odrazivosť
Nízka váha tela   ---------------------------   Vysoká váha tela
Hladká jazda    ---------------------------  Drsná jazda


Tabuľka tvrdosti koliesok a určenie:

Tvrdosť Označenie Pokročilosť fitness korčulovania
 Menej tvrdá  80A a menej Mäkké kolieska sú vhodné pre jazdu v menej kvalitnejšom teréne, lepšie absorbujú nárazy.
 Stredne tvrdá  80A - 90A Reálna tvrdosť, pre jazdu v bežných terénoch, ako sú cesty či chodníky pre korčuliarov (fitness korčule).
 Tvrdá  90A a viac Tvrdé kolieska sú vhodné pre rýchlejšiu jazdu (rýchlostné, závodné).

Pre jazdu na U-rampách a vo skateparkoch sú vhodné tvrdé kolieska, kvôli životnosti a väčšiemu opotrebovávaniu.

 Aký typ a veľkosť topánky vybrať?

Úlohou topánky je zabezpečiť maximálnu stabilitu nohy a členku. Topánka má zvyčajne dve častí - škrupinu (obklopuje chodidlo) a oporu (obklopuje členok). Najčastejšie ide o plast, ktorý je rôzne vystužený a tiež odvetrávaný pre vysoký komfort nôh počas jazdy.

Veľkostná tabuľka, ktorá Vám pomôže pri výbere správnej veľkosti.

US UK EUR Dĺžka (mm)
 5  4  36,5  230
 5,5  4,5  37  235
 6  5  38  240
 6,5  5,5  38,5  245
 7  6  39  250
 7,5  6,5  40  255
 8  7  40,5  260
 8,5  7,5  41  265
 9  8  42  270
 9,5  8,5  42,5  275
 10  9  43  280
 10,5  9,5  44  285
 11  10  44,5  290
 11,5  10,5  45  295
 12  11  45,5  300
 12,5  11,5  46  305
 13  12  47  310
 13,5  12,5  47,5  315
 14  13  48  320
 14,5  13,5  48,5  325
 15  14  49  330

 

 Čo neprehliadnuť

Rám je ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť. Kvalitu rámu možno určiť podľa materiálov, z ktorého je rám vyrobený a to buď hlinkový alebo plastový. Všeobecne sú hliníkové rámy oveľa pevnejšie a kvalitnejšie ako plastové a odolajú aj väčším nárazom.

Ložiská ovplyvňujú ako rýchlosť, tak kvalitu jazdy. Väčšina ložísk na trhu nesie označenie ABEC, nasledované nepárnym číslom od 1 do 9 (teda ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Toto označenie informuje o tom, s akou presnosťou boli ložiská vyrobené. Čím vyššie je číslo, tým sú diely ložisiek presnejšie vyrobené (s menšou odchýlkou).

Upevnenie rámu k topánke je ďalší z vecí, na ktorú je potrebná brať ohľad. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou skrutiek, čo je výhodné pri čistení. Pri lacnejších korčúľ je nôž ukotvený pomocou nitov au tých najlacnejších typov je rám prilepený alebo vylisovaný ako súčasť topánky.
 

 Nezabudnite na povinné vybavenie a doplnky

Ani my nezabúdame na bezpečnosť a širokú škálu kolieskových korčúľ dopĺňame o bezpečnostné chrániče a ochranné in-line prilby. Tiež sa môžete vybaviť in-line oblečením. V neposlednom rade ponúkame rôzne príslušenstvo, či už sa jedná o ložiská, brzdy, svetlá či iné vybavenie.

 

Späť na kategóriu