Ako si vybrať bicykel

Ak hľadáte darček pre seba alebo svojich blízkych, máme pre vás výborný tip, ktorý nielenže spôsobí radosť, ale tiež prispeje k aktívnemu pohybu a životnému štýlu. Bicykle sú v dnešnej dobe jedným z najekologickejších a najvyhľadávanejších dopravných prostriedkov. Tešia sa obľube v okolitých krajinách a Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Ak by ste si radi jeden zakúpili, poradíme vám, ako si vybrať správny bicykel v nasledujúcich riadkoch.

Vyberať si môžete zo skutočne širokej ponuky. V predajniach nájdeme až 13 rôznych typov bicyklov. My zaostríme pozornosť na tri základné druhy.

Horský bicykel

Tento typ je veľmi obľúbený pre svoje široké využitie. Charakteristický je pevnou, odolnou konštrukciou a nenáročným ovládaním. Horské odpružené bicykle prispievajú k pohodliu pri jazde aj v rázovitých terénoch ako sú lesné cesty či prevýšenia. Ak máte radi trochu adrenalínovú cestu v kombinácii s rekreačnou jazdou, tento typ bicykla by mohol byť tou správnou voľbou.

Mestský bicykel

Z názvu môžeme vytušiť, že ide o bicykle určené na plynulú jazdu po cestách či cyklochodníkoch, bez výrazných obmedzení, prekážok a výmoľov. Teda bicykle do mesta. Tento typ môže mať tlmičom odpruženú časť sedlovej trubky, no je to zväčša jediná z odpružených častí. Kvôli zníženému monotubnému rámu je naň jednoduché nasadanie aj zosadanie. Mestské bicykle sú vyrobené pre jazdu po meste s častým zastavením, čomu je prispôsobený ako rám, tak aj komfortné riadidlá.

Crossový bicykel

Crossový bicykel by sme mohli nazvať zlatým stredom medzi horským a cestným bicyklom. Vyznačuje sa rýchlosťou a výkonnými brzdami. Určený je na asfaltové chodníky a cesty a tiež do nenáročného terénu ako sú lúky či polia.

Pri výbere bicykla dbajte na:

  • Druh bicykla

  • Zhodnoťte výšku cyklistu a veľkosť rámu – pomôžte si našou veľkostnou tabuľkou alebo nasadnutím na bicykel. Jednu z kľúk dáme do polohy rovnobežnej so sedlovou trubkou. Noha položená na pedáli by sa pri pohybe dozadu mala letmo prepínať.

  • Kvalitu verzus cenu

  • Kvalitu použitých materiálov, rámu a komponentov

  • Do akého terénu bicykel potrebujete

Ak plánujete využívať bicykel v teréne, lesných cestičkách či extrémnejších podmienkach, jednoducho tam, kde sa hodia širšie kolesá a pevnejší rám, vhodný pre vás bude horský bicykel.

Na mestské jazdy a rekreačné využitie odporúčame mestský bicykel.

A ak sú vašimi obľúbenými cyklochodníčkami oba varianty, máte radi terén aj pohodovú jazdu, siahnite po crossovom bicykli.

Rôzne modely a širokú ponuku bicyklov overených značiek nájdete priamo v obchodoch alebo na eshope inSPORTline.

Späť na kategóriu