Ako sa vyznať v činkách a hrazdách

Medzi obľúbené posilňovacie náradie nepochybne patria činky a hrazdy, a to nie len vo fitness centrách, ale aj v podomácky pripravených posilňovacích priestoroch. Pomáhajú celému telu stať sa viac flexibilným, vytrvalým, vitálnym a tiež rozvíjajú vnútornú silu. V dnešnej dobe nám obchody ponúkajú takýto tovar podľa rôzneho druhu, či už účelového alebo výkonnostného. Ak si chcete činky či hrazdy zakúpiť, odporúčame tie, ktoré majú úpravu povrchu voči odreninám, potu a hrdzaveniu.

Základným materiálom, ktorý slúži na výrobu činiek a ketlebelov, je oceľ. V druhom rade sú tieto náradia vyrábané z cementových náplní, ktoré majú trvácny plastový obal, neoprénové a pogumované činky, uprednostňované najmä v domácnostiach. Vhodným prvkom sú zrezané hlavy činiek, pre jednoduché umiestnenie. Nezabúdajme ani na objímky zaručujúce bezpečnosť pri zaisťovaní závažia.

Jednoručné činky

Tieto činky, nazývané aj „jednoručky“, nájdeme v rôznych hmotnostiach a rôznom prevedení, napríklad s tvarom prispôsobeným lepšiemu úchytu a protišmykovými úpravami ako je vrúbkovanie. To slúži na lepšiu stabilnosť činky aj pri dlhšom a namáhavejšom cvičení. Vybrať si môžeme z viacerých variantov. Pri posilňovaní alebo aeróbnom cvičení sú na výber činky s pevnou hmotnosťou. No v ponuke sú aj nakladacie, činky so suchým zipsom - páskou na upevnenie či s úchopom.

 

Nakladacie činky

Nakladacie činky sú v predaji samostatne alebo v setoch a pre variabilnejšie nastavenie sú k nim pribalené závažia s rôznymi priemermi.

Činky typu nakladacie sa skladajú z hriadeľa a nakladacích kotúčov, na ich zaistenie slúžia objímky. Práve dĺžka hriadeľa definuje činku na jej používanie a kategorizuje ju do jednoručných alebo obojručných činiek. Pri kúpe ostatných komponentov a závaží, odporúčame poznať správny priemer osy, teda hriadeľa, aby nedošlo k nekompatibilite.

 

Ketlebel

Táto činka sa vyznačuje tvarom pripomínajúcim hrušku so zarovnanou spodnou stranou pre jej lepšie odkladanie. Na jej vrchu sa nachádza rúčka na uchopenie v tvare trojuholníka. Zvoliť si môžete z ketlebelov s pevnou váhou alebo nakladacích. Tento druh činky je vyhľadávaný práve kvôli svojmu tvaru, ľahkému odloženiu a účinnosti.

Hrazda

Vhodnou náhradou za telocvičňové hrazdy je hrazda do dverí. Tú si môže pripevniť doma každý, nezavadzia, je vždy poruke a má všestranné využitie, ak cvičíte s vlastnou váhou. Pri jej výbere dávajte pozor na maximálnu nosnosť hrazdy a prirátajte k tejto hodnote do rezervy cca 20 kg naviac. Pri kúpe siahajte radšej po produktoch s garanciou, tak budete spokojní a hrazda vám dlho poslúži.

Medzi základné hrazdy patria samovzperné a nastaviteľné na vami požadovanú šírku. Výhodou sú protišmykové úchopym ktoré prispievajú k zvýšenému pohodliu, čo pri cvičení neraz oceníte. Využitie hrazdy je možné aj pri robení kľukov na podlahe.

Veľký výber činiek, klasických, neoprénových, penových - činiek vhodných do vody, vzpieračských setov, posilňovacích vakov, ketlebelov, stojanov na činky, bulharské vrecia v bohatých prevedeniach a cenových kategóriách pre komerčné aj domáce využitie nájdete v predajniach alebo eshope inSPORTline.

Späť na kategóriu