Ako pripraviť bicykel na prvý jarný výlet s rodinou?

Začiatok jari sa nezadržateľne blíži a s ňou prichádza čas vymeniť trenažér v obývačke za skutočný bicykel. Dávajte však pozor, na sezónu by ste ho mali dôkladne pripraviť!

Čistota na prvom mieste

Pamätajte, že čistota bicykla predlžuje životnosť dielov. Pre lepšiu manipuláciu s kostrou bicykla odporúčame odmontovať obe kolesá, následne aj reťaz. Bicykel umývajte iba vodou a vhodným čistiacim prostriedkom. Na ťažko prístupné miesta používajte malé kefky. Pre pohodlnejšiu údržbu sa môžete obrátiť na obchod s cyklistickým príslušenstvom.

Dobrý stav je zárukou bezpečnosti

Nezáleží na tom, či jazdíte na cestnom alebo horskom bicykli. Základné veci, ktorým by ste sa pri ich údržbe mali venovať najskôr, majú spoločné.

  • Kolesá – Na začiatok skontrolujte, v akom stave sú plášte. Skontrolujte, aby neboli deravé, popraskané alebo príliš opotrebované. Ak sú v poriadku, dofúkajte duše a nejaký čas počkajte, či niektorá nepustí. V tom prípade ju buď zalepte alebo vymeňte za novú. Nezabudnite však skontrolovať aj to, či nemáte na kolesách známu osmičku, teda či sa točia rovno.

  • Brzdy – Pri brzdách si všímajte v prvom rade to, či ich obloženie dobre dolieha. Ak nie, dotiahnite ich a ak by to nepomohlo, je nutné ich vymeniť. Pozornosť venujte aj brzdovým lankám a bowdenom, ktorými lanká vedú.

  • Reťaz – Keď je reťaz čistá, namažte ju špeciálnym olejom. Namiesto oleja v spreji použite radšej ten s kvapkadlom, na každý valček aplikujte jednu kvapku. Prebytočný olej jemne zotrite.

Kupujete nový? U nás si vyberiete

V inSPORTline sa venujeme aj predaju bicyklov. Preto vám radi pomôžeme pri výbere nového tátoša. Na výber máte z rôznych kategórií bicyklov. Pre jednoduchší výber si prečítajte aj náš návod, ako si vybrať správnu veľkosť bicykla. Následne už môžete vyberať trasu na prvý jarný výjazd. Pošlite nám z neho fotku, budeme sa tešiť

Späť na kategóriu