Šikovná pomôcka na domáci tréning

Chceli by ste posilniť svalstvo, lepšie si vytvarovať postavu alebo si len niekedy natiahnuť svaly a uvoľniť tak celé telo? V takom prípade by ste mohli vyskúšať domáci tréning s využitím šikovnej pomôcky v podobe gumy na cvičenie. Umožňuje vykonať sériu pohybov na precvičenie celého tela! Na začiatok je potrebné podotknúť, že v tréningu musí byť variabilita. Postupne môžete pridávať na záťaži a nebojte sa neustále zvyšovať svoje hranice. Na vymýšľanie nových cvikov nie je vždy čas, ale guma, resp. expander, je ideálnou voľbou na cvičenie a je určený ako pre ženy, tak aj pre mužov.

Cvičebná pomôcka veľmi obľubená aj medzi trénermi

Tréneri, ktorí uprednostňujú cviky s vlastnou váhou, obľubujú gumový pás - patrí medzi jednu z najobľúbenejších pomôcok. Odporové gumy sú veľmi praktické a skladné, čo je ich veľkou výhodou, a tiež netreba zabúdať na to, že sa s nimi dá cvičiť skutočne kdekoľvek: doma pred televíziou, vonku v záhrade alebo aj v posilňovni. Gumu oceníte nielen kvôli tomu, že má malé rozmery, ale tiež vďaka záťaži, ktorú poskytuje. Na výber máte z rôznych odporov – od tej najľahšej pre začiatočníkov až po silný odpor, ktorým dokonale precvičíte svalstvo - vhodný aj pre profesionálov.

Doprajte svalom vyššiu záťaž

Guma na cvičenie poskytuje niekoľko výhod, hlavne lineárne zaťaženie svalov. Čo to vlastne znamená? Ak zdvíhate ruku nahor smerom k ramenu, čím chcete precvičiť biceps, záťaž postupne stúpa. Je to dané fyzikálnymi vlastnosťami elastického materiálu, z čoho je guma vyrobená. Keď sa guma napína viac, záťaž je vyššia. Pred nákupom zvážte akú silnú gumu potrebujete, resp. chcete. Čím viac svalových vlákien bude aktivovaných, tým viac zvýšite svoju silu.

Mám cvičiť aj s činkami?

Samozrejme, činky sa oplatí zaradiť do tréningového plánu, obzvlášť ak chcete zaistiť lepšiu izoláciu precvičovaných svalov. Dvíhaním činiek posilňujete drobné svaly, čo je výhodou, keďže to predstavuje prevenciu pred častými poraneniami. Ak by ste činky vynechali úplne, menšie svaly by neboli precvičované a existovalo by vyššie riziko vzniku poranení. Ideálne je použiť expander na rozcvičenie, najmä na pretiahnutie stuhnutých svalov. Následne môžete prejsť na série cvikov s činkami na vybratú partiu tela a na záver určite nezabúdajte na strečing, ktorý tiež môžete vykonať s pomocou gumy na cvičenie. Inak povedané, ideálne je nájsť rovnováhu medzi cvičením s vlastnou váhou a so záťažou napríklad v podobe činiek či strojov.

Späť na kategóriu