Jazdite na elektrickej kolobežke bez pokuty

Elektrické kolobežky, ktoré sa už dlhší čas tešia obľube v zahraničí, si nachádzajú čoraz viac priaznivcov aj u nás na Slovensku. Pokiaľ ste ešte stále na žiadnu v meste nenatrafili, pravdepodobne ste im len nevenovali dostatočnú pozornosť.

Prečo nastanú zmeny

Doteraz mohli jazdci na elektrických kolobežkách jazdiť po meste ale aj mimo mesta takmer bez obmedzení a akýchkoľvek pravidiel. Podnet aby došlo k zmenám, a teda vznikli nové a prísnejšie pravidlá, prišiel zo strany polície. V súčasnosti sa jazdci využívajúci elektrické kolobežky zaraďujú medzi klasických chodcov. Jazdia preto po chodníkoch bez obmedzenia, čo so sebou samozrejme prináša aj istú mieru nebezpečenstva. Ak by prišlo ku kolízií, nebolo by možné ju klasifikovať ako dopravnú nehodu, čo sťažuje situáciu a jej riešenie môže byť zložitým procesom. V rámci legislatívy sa preto čoskoro postavenie jazdcov zmení a elektrická kolobežka bude súčasťou definície nemotorového vozidla. Elektrickú kolobežku popisuje ako kolobežku s pomocným motorčekom a venuje sa tomu aj samostatný paragraf.

Aké zmeny môžeme očakávať?

Používanie tohto druhu kolobežky nebolo doposiaľ nijak právne upravené. Podľa pripravovanej novely zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, sa stane elektrokolobežka oficiálne nemotorovým vozidlom. Ľudia, ktorí jazdia na elektrických kolobežkách budú teda na úrovni vodičov nemotorových vozidiel, ako sú napríklad cyklisti. Prioritne by preto mali využívať pravú krajnicu vozovky alebo cyklochodníky. Za zníženej viditeľnosti sú povinní používať reflexné prvky, mimo obce musia mať na hlave nasadenú prilbu a hladina alkoholu v krvi nesmie byť vyššia ako pol promile. V rámci navrhovaných zmien budú môcť kolobežky jazdiť po chodníkoch aj naďalej. Rýchlosť jazdy však budú musieť prispôsobiť chodcom. Počas prechodu cez priechod pre chodcov bude kolobežkár povinný z kolobežky zosadnúť a tlačiť ju vedľa seba.

Najväčšiu zmenu možno badať pri úprave riešenia kolízií s elektrickou kolobežkou. Po novom sa takáto kolízia bude radiť medzi dopravné nehody z čoho samozrejme vyplývajú aj pokuty. V prípade porušenia pravidiel cestnej premávky ich bude môcť polícia riešiť v blokovom konaní pokutou až do výšky 50 eur.

Pred prvou jazdou na elektrickej kolobežke odporúčame, aby si každý majiteľ pozorne preštudoval príslušný zákon, pretože ako sa hovorí, nevedomosť neospravedlňuje. K uplatňovaniu zmeny zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke by malo prísť od januára 2020.

Ak ste rozhodnutý, že sa chcete stať majiteľom elektrickej kolobežky, ale stále neviete podľa čoho vybrať tu správnu, prečítajte si ako vhodne vybrať kolobežku. 

Späť na kategóriu