Elektrické kolobežky čaká legislatívna zmena

Elektrických kolobežiek na slovenských chodníkoch a cestách neustále pribúda a preto sme sa nevyhli zmene legislatívy. Ich používatelia budú podľa nového zákona považovaní za vodičov nemotorového vozidla a teda sa zaradia k skupine cyklistov.

Kolobežky sa presunú na cyklochodníky

Trh s elektrickými kolobežkami sa na Slovensku v poslednej dobe rozrástol. Záujem zákazníkov rastie, pretože elektrokolobežky s dojazdom desiatok kilometrov predstavujú efektívnu formu dopravy v meste. Doteraz bol ich vodič považovaný za chodca a mohol s ňou jazdiť po chodníku či pešej zóne bez obmedzenia. Od januára 2020 sa to však zmení a títo vodiči budú musieť využívať cesty pre cyklistov či jazdiť po pravom okraji vozovky. Vodiči nesmú zabudnúť taktiež na reflexné prvky počas zníženej viditeľnosti, ochrannú prilbu mimo obce a pozor si musia dať aj na požívanie alkoholických nápojov.

Chodníky smú vodiči elektrických kolobežiek využívať len ak budú kolobežku tlačiť vedľa seba alebo sa budú pohybovať rýchlosťou chodca. V prípade prejazdu prechodom pre chodcov, je potrebné z kolobežky zosadnúť, tak ako z bicykla a tlačiť ju vedľa seba. Úpravou zákona sa na vodičov vzťahuje aj udeľovanie pokút a prípadná kolízia bude posudzovaná ako dopravná nehoda.

Hlavné výhody elektrických kolobežiek

Medzi výhody elektrických kolobežiek môžeme zaradiť okrem dojazdu desiatok kilometrov aj ich skladnosť či možnosť vyhnúť sa zápcham. Povedzme, že sa potrebujete presunúť výťahom alebo vlakom s e- kolobežkou. V takomto prípade stačí sklopiť riadidlá, vziať ju do „silnejšej“ ruky a jednoducho nastúpiť. Následné rozloženie vám taktiež zaberie len pár sekúnd. V dome či byte taktiež nezaberie veľa miesta. Tou hlavnou výhodou, ktorú elektrická kolobežka ponúka je ekologickosť. Jej používanie vás oslobodí od potreby tankovania a dobiť si ju môžete v bežnej zásuvke doma alebo v práci.

Či sa chystáte využívať elektrickú kolobežku ako dopravný prostriedok alebo ako príležitostnú hračku, odporúčame si najprv dôkladne preštudovať a ponuku a poradiť sa s odborníkmi.

Tiež by Vás mohlo zaujímať:

Ako vybrať elektrokolobežku

7 dôvodov, prečo budete chcieť elektrokolobežku

Späť na kategóriu